EnergoZrouti.cz

Prodeje elektromobilů byly v červnu rekordní, prvenství si utrhl Renault

  
Martin Bárta
31. 7. 2020 ▪ 16:08

I přes zpomalení celého evropského trhu s prodejem aut byly výsledky prodejů elektromobilů rekordní. Prvenství v prodejích nových bateriových automobilů na evropském trhu si utrhl Renault.

Elektromobil Tesla na nabíječce
Elektromobil Tesla na nabíječce
Foto: Tesla

Ačkoliv je nejen na evropském trhu s automobily znát velký meziroční pokles prodejů aut způsobený pandemií koronaviru COVID-19 prodeje elektromobilů a hybridů v červnu dále pokračovali v růstu.

Prvenství v prodejích elektromobilů na trzích v Evropě si tentokrát utrhl model Zoe od francouzské automobilky Renault, toho se v červnu prodalo 10 342 kusů a předběhl tak i model 3 od společnosti Tesla. Renault Zoe měl samozřejmě největší prodeje právě v domovské Francii (6 012 kusů), dále pak v Německu a Británii.

Na druhé příčce prodejnosti elektromobilů v červnu se umístila Tesla model 3, jejíž prodeje byly nižší oproti jiným měsícům a to hlavně díky dubnovému zastavení výroby závodů společnosti Tesla kvůli zmíněnému koronaviru. Tesla tak na evropský trh dodala „pouze“ 7 224 vozů.

Na současný trh s prodejem vozidel na bateriový pohon i hybridů má samozřejmě velký vliv dotační politika mnoha zemí, které své příspěvky na nákup nových vozidel s „ekologičtějším“ pohonem zavedli nebo zvýšili. Otázkou tedy zůstává, jaké by byly prodeje vozidel bez těchto dotací – jasné ale je, že jejich ceny do budoucna budou klesat a tak budou i bez dotací dostupnější pro více spotřebitelů. Cílem nejen evropských zemí ale v současnosti je co nejrychlejší snižování emisí skleníkových plynů a tak mohou být dotace vhodným způsobem jak toto v dohledné době zlepšit.
Zdroj: EV-sales