EnergoZrouti.cz

Plánujete koupit nový elektromobil? Počkáte si na něj i více jak rok

  
Markéta Bártová
7. 2. 2022 ▪ 13:56

Plánujete koupi nového elektromobilu? Pokud půjde o vozidlo koncernu Volkswagen, měli byste se obrnit trpělivostí. Čekací lhůty na některé modely v současnosti přesahují i více jak rok.

Volkswagen ID.4
Volkswagen ID.4
Foto: Volkswagen

Velký zájem o elektrická vozidla, ale i poškozený dodavatelský řetězec v souvislosti s pandemií koronaviru stojí za dlouhými dodacími lhůtami elektromobilů v Německu. Na vozidla koncernu Volkswagen si tamní zákazníci počkají i více jak rok. Aktuálně to ale nevypadá, že by se situace měla zlepšovat.

Vysoká poptávka i poškozený dodavatelský řetězec

Příspěvky na koupi elektrických vozidel v Německu tlačí stále rychleji trh elektromobilů k rostoucímu tempu oproti běžným vozidlům se spalovacím motorem. Zákazníci, kteří se nyní pro koupi elektrických vozů ID.3 nebo ID.4 z dílny Volkswagenu rozhodnou ale mohou být z prvotního nadšení velmi rychle zklamaní.

Jak silná poptávka, tak i koronavirová opatření stojí za problémy s výrobou elektrických vozidel. A právě kvůli tomu se velmi často prodlužují lhůty, kdy je nový vůz dodán a ty se nejen u modelů značky Volkswagen, ale i dalších modelů koncernových výrobců natahují i přes dvanáct měsíců.

Volkswagen tak nyní podle serveru Automobilwoche omezuje i možnosti objednávek pro dealerství značky. Prodejci tak budou mít nastaveny kvóty, kolik vozidel budou moci objednávat modelů ID.3 a ID.4. Přednost tak dostanou především autosalony, které prodají celkově více vozidel, a to ať už se spalovacím motorem či elektromotorem. Podle zmiňovaného serveru si tak prodejce s ročním cílem téměř tisícovky vozidel bude moci objednat 15 vozů ID.3 a 25 vozů ID.4.

Limity se nicméně mohou ještě v průběhu času měnit spolu s tím, jak bude firma schopna nová vozidla vyrábět. Pokud se tedy dodavatelský řetězec zvládne vzpamatovat, může být počet vyrobených vozidel navýšen.

Podle některých zpráv ale nemá problémy jen zmiňovaný mateřský Volkswagen, ale i jeho koncernové značky včetně Audi nebo Škoda Auto. Podle Automobilwoche tak například Audi Q4 e-tron bude znovu dodávána až v půlce roku 2023. Částečně elektrická Škoda Octavia, která mimo pandemické roky držela titul nejprodávanějšího modelu by pak měla být dostupná až v srpnu 2023.

V případě Škody Auto jsou ale čekací lhůty dlouhé i u běžných modelů se spalovacím motorem. Škodě problémy přinesla pandemie ale hlavně nedostatek počítačových čipů, kvůli kterému musela krátkodobě omezovat výrobu i ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi.
Štítky: Elektromobil Auto Volkswagen Německo Audi Škoda Auto
Zdroj: RED