EnergoZrouti.cz

Pardubický kraj nainstaluje solární panely na své budovy, většinu zaplatí dotace

  
Lenka Nováková
21. 12. 2021 ▪ 15:27

Čtyři budovy v Pardubickém kraji se díky financím z Modernizačního fondu Evropské unie dočkají instalace solárních panelů na své střechy. Ty by měly mít podle krajského radního návratnost do osmi až deseti let.

Instalace fotovoltaických panelů
Instalace fotovoltaických panelů
Foto: Bill Mead on Unsplash

Necelých 16 milionů korun bude stát instalace nových fotovoltaických panelů na střechy hned čtyř budov Pardubického kraje. Ten na výstavbu použije finance z Modernizačního fondu. Nové solární elektrárny na střechách budov tak budou mít dvě zdravotnická zařízení a dvě školy. U jedné z nich dojde současně i k modernizaci střechy a půdy.

Kraj počítá s návratností do osmi až deseti let

Celkové náklady projektu hrazené částečně z výzvy Modernizačního fondu by měly podle krajského úřadu dosáhnout necelých 16 milionů korun. Něco přes čtyři miliony korun bude stát vybudování solární elektrárny na střeše zdravotnických zařízení, kterými bude LDN v Rybitví a v nemocnici ve Vysokém Mýtě. V tomto případě by měla evropská dotace z Modernizačního fondu pokrýt 1,5 milionu korun.

Další panely se pak objeví na Střední škole automobilní v Holicích a také na Speciální základní, mateřské a praktické škole v Ústí nad Orlicí. Tam by měly solární panely včetně instalace a dalších technologií vyjít na jedenáct a půl milionu korun, z čehož dotace pokryje 28,5 procenta nákladů.

„Realizace elektráren se pozitivně promítne do snížení ročních nákladů spojených s provozem objektů. Návratnost investice při průměrném slunečním svitu a započítání inflace se pohybuje v rozmezí osmi až deseti let,“ uvedl Ladislav Valtr, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy.

U zdravotnických zařízení bude navíc součástí projektu i zařízení pro dispečerské řízení výroby elektřiny z fotovoltaických panelů. Oproti tomu škola v Ústí nad Orlicí využije montáž panelů a dalších technologií k vybudování půdní vestavby, osazení střešních oken a úpravě střechy.

Zájem o fotovoltaické panely v posledních měsících strmě stoupá. Na vině je hlavně rychle rostoucí cena elektrické energie a snaha domácností o její zastropování právě pořízením vlastních fotovoltaických elektráren. Zájem ale stoupá i díky dotacím, které na instalaci fotovoltaiky poskytuje stát. Firmy, které si instalací solárních elektráren na klíč zabývají tak v posledních měsících nestačí uspokojovat poptávku zákazníků.
Štítky: Fotovoltaika Solární panely Pardubický kraj Fotovoltaická elektrárna
Zdroj: RED