EnergoZrouti.cz

Nevýhoda elektromobilů mizí. Nová baterie z USA zajistí dobití během několika minut

  
Nikola Stránská
14. 6. 2022 ▪ 08:49

Dlouhé dobíjení baterie, které je hlavním argumentem odpůrců elektromobilů se pomalu ztrácí. Nová baterie amerického výrobce se totiž dokáže nabít na 80 % kapacity za pět minut. Téměř plná je pak do deseti minut.

Baterie společnosti Enovix
Baterie společnosti Enovix
Foto: Enovix

Nabíjení elektromobilů je bezesporu jedním z hlavních problémů přechodu na tato vozidla, což ostatně ukazují i průzkumy mezi motoristy. Stále rychlejší vývoj technologií pro elektromobilitu, a to včetně baterií, ale umožňuje nabíjení zrychlit a přiblížit tak dobíjení baterie zase o něco blíže k tankování běžných vozidel se spalovacím motorem.

Jak dochází ke zrychlování nabíjení ukazuje příklad americké společnosti Enovix. Ta představila křemíkové lithium-iontové baterie, které jsou založené na speciální 3D architektuře a obsahují silikonovou anodu. Právě tato technologie by podle firmy měla umožnit uložení více jak dvojnásobku lithia než je tomu v případě standardní grafitové anody, která je dnes součástí většiny Li-ion baterií.

Baterie od Enovixu také umožňuje velmi rychlé nabíjení. V posledních testech podle firmy bylo bateriové články určené pro elektromobily možné nabít z 0 % na 80 % jen za 5,2 minuty. Nabití na 98 % kapacity bylo následně možné pod deset minut. Právě tyto hodnoty už velmi rychle přibližují nové typy baterií době, za kterou je možné natankovat plnou nádrž spalovacích motorů. Přes to, že stejné doby nabíjení jako je doba tankování paliva nebude možné v následujících letech dosáhnout, snižování hranice nabití nad 98 % pod 10 minut je možné považovat za velmi slušný čas.

Nová baterie tak překonává cíle, které stanovilo americké konsorcium pro vývoj pokročilých baterií elektromobilů. Podle toho totiž byl stanoven cíl dobití na 80 % kapacity za 15 minut. Nové bateriové články si navíc podle výrobce dokázaly udržet 93 % své kapacity i po překonání tisícovky nabíjecích cyklů, přičemž dalším vývojem lze očekávat prodloužení výdrže.
Štítky: Elektromobil Auto Elektromobilita Baterie Nabíjení
Zdroj: RED