EnergoZrouti.cz

Německé větrné elektrárny v severním moři vyrobily o 21% více energie

  
Martin Bárta
28. 7. 2020 ▪ 07:00

Větrné offshore elektrárny, tedy ty vystavěné na moři pomohli společnosti TenneT, která je v severním moři provozuje zvýšit výrobu elektrické energie o 21%.

Větrná turbína na moři
Větrná turbína na moři
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Společnost TenneT provozující offshore větrné elektrárny dnes oznámila, že v první polovině letošního roku přenesla z elektráren v severním moři do Německa 11,5 TWh elektrické energie což je meziroční nárůst o 21%.

Energie, která byla na severním moři díky elektrárnám získána vytvořila něco přes 15 procent celkového výkonu větrné energie v Německu. Dalších 2,2 TWh vyrobily elektrárny v Baltském moři a skoro 60 TWh i větrné elektrárny umístěné na pevnině.

Němci opouští fosilní zdroje energie i jádro

Společnost TenneT a německá vláda plánuje dále rozšiřovat množství větrných parků na moři ale i na pevnině pro snižování emisí skleníkových plynů. Německá vláda již dříve rozhodla o postupném ukončení energetiky založené na fosilních palivech ale i ukončení provozu jaderných elektráren v souvislosti s havárií jaderné elektrárny Fukušima. Tento krok ale může mít vliv na stabilitu energetické sítě v zemi.

Německo se tak při postupném ukončování provozu těchto starších elektráren a přechodu na zelenou energii stává závislým na dodávkách energie z okolních zemí, které mu mohou stabilitu energetické sítě zajistit.

Offshore větrné parky jsou rostoucím trendem na poli zelené energetiky. Díky umístění na moři, kde fouká častěji silnější vítr jak na pevnině jsou schopné dodávat mnohem vyšší množství elektrické energie. Oproti elektrárnám umístěným na pevnině jsou ale nevýhodou jejich větší počáteční investice a dražší údržba.
Zdroj: TenneT