EnergoZrouti.cz

Modernizovaná elektrárna Slapy vyrobí energii pro další tři tisíce domácností

  
Nikola Stránská
8. 10. 2020 ▪ 08:20

Další modernizovaná vodní elektrárna Slapy zvýšila díky aktualizaci technologií svou účinnost o čtyři procenta. Díky tomu dodá elektřinu pro dalších tři tisíce domácností. Modernizací se elektrárny připravují i na dlouhodobější období sucha.

Modernizace technologií elektrárny Slapy
Modernizace technologií elektrárny Slapy
Foto: ČEZ

Tuzemský energetický gigant ČEZ modernizoval další ze svých vodních elektráren, tentokrát se na řadu dostala elektrárna Slapy, která díky dlouhodobé modernizaci techniky zvýšila svou účinnost o čtyři procenta. To přinese vyšší ekologii zařízení ale i elektřinu pro další tisíce domácností.

Slapy modernizovaly už dvě soustrojí ze tří

Modernizace soustrojí TG1 bylo podle společnosti vůbec nejrozsáhlejší v 65 leté historii elektrárny. Investice do ní vyšla na 150 milionů korun a zvýší se díky ní produkce elektrické energie o 10 milionů kilowatthodin roč­ně.


Druhá největší vodní elektrárna na Vltavské kaskádě má tak k dispozici tři 48 megawattová soustrojí. První z nich – TG3 již bylo modernizováno v roce 2011, modernizace bloku TG1 přišla nyní a poslední blok TG2 na svou modernizaci ještě čeká. Právě jeho modernizace by měla přijít na řadu začátkem příštího roku.


Projekt modernizace technologií na vodních elektrárnách v Česku spadá do komplexní modernizační akce ČEZu, který jej za posledních patnáct let vyšel už na 3 miliardy korun. Díky tomu se vyměnila technika u více než 20 malých, velkých ale i přečerpávacích elektrárnách.

Úpravy řeší i problém delších období sucha

Mezi modernizovanými tak nechyběly elektrárny na Lipně, Kamýku, Mohelno ale i zmíněné přečerpávací Dlouhé stráně či Dalešice. Úpravy technologií v elektrárnách pak průměrně přinesou zvýšení účinnosti až o 5%. Brzy by procesem měla projít i vodní elektrárna na Orlíku, jejíž vodní nádrž je největší na celé Vltavské kaskádě.


Úpravy elektráren jsou navíc důležité kvůli stále větším problémům s nedostatkem vody a delšími obdobími sucha. Modernizované zdroje totiž dokáží i při nižším objemu vody, které proteče přes turbíny vyrobit stejné množství energie.

Výroba elektrické energie ve vodních elektrárnách roste

V loňském roce (2019) oproti předloňskému poklesu zaznamenaly vodní elektrárny další nárůst výroby elektrické energie, ta posílila o 30,7 procenta a všechny typy vodních elektráren vyjma přečerpávacích tak dodaly do energetické sítě 1 909 107,5 MWh.


Přečerpávací vodní elektrárny v čele s tou největší, tedy Dlouhými stráněmi, pak v minulém roce dodaly do energetické sítě 1 177 709,2 MWh elektrické energie. Přečerpávací elektrárny zaznamenaly rekordní počet startů a rekordní výrobu i v letošním roce. Tyto zdroje špičkové energie jsou navíc považovány za jeden z hlavních pilířů stability energetické sítě. Díky jejich rychlému náběhu fungují jako velké baterie a dokáží dodávat energii do přenosové sítě v největších špičkách. Při přebytku ji zase zpětným chodem „ukládají do vody“.
Zdroj: ČEZ