Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Globální oteplování    Odpady    Energetika    Lesy    Voda    Vodík    Zvířata    Ovzduší    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Tuzemské vodní přečerpávací elektrárny zvýšily výrobu téměř o čtvrtinu

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

5. 8. 2020    11:18, komentáře

Tři velké tuzemské vodní přečerpávací stanice včetně té asi nejznámější tedy elektrárny Dlouhé stráně zvýšili za minulý rok svou výrobu téměř o čtvrtinu a stoupl i počet jejich „startů“. Vodní přečerpávací elektrárny jsou v současnosti nejefektivnějším úložištěm elektrické energie.

Trojice elektráren provozovaných společností ČEZ tedy Dalešice, Štěchovice II. a Dlouhé stráně dodaly v prvním pololetí letošního roku do rozvodné sítě 650 milionů kWh elektrické energie což bylo zvýšení výroby téměř o čtvrtinu oproti loňskému roku.

Za první pololetí letošního roku se už v „přečerpávačkách“ zvedl i počet takzvaných turbínových startů, tedy těch kdy je elektrárna aktivována a spustí proud vody z horní nádrže na turbíny vyrábějící elektrickou energii. Těchto startů bylo v elektrárnách zaznamenáno 1 781.

Vodní přečerpávací elektrárny jsou kritickou infrastrukturou v případě black-outu

Vodní přečerpávací elektrárny, které fungují na principu čerpání vody do hlavní nádrže umístěné na místech s vyšším převýšením v době kdy je elektrické energie nadbytek a následným vytvářením energie při spádu vody na turbíny v době kdy je naopak energie nedostatek jsou jedním z důležitých systémů pro regulaci výkonu energetické rozvodné sítě. Důležitost těchto elektráren do budoucna nejspíše ještě poroste v souvislosti s růstem obnovitelných zdrojů energie, které ale mají velké výkyvy ve svých dodávkách.


Přečerpávací elektrárny tak fungují jako jakýsi zdroj energie uložený ve vodě, tedy téměř jako baterie. Jak uvedla v rozhovoru na serveru YouTube předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která se energetikou dlouhodobě zabývá: „přečerpávací elektrárna je jediný způsob, kde elektřinu umíme opravdu skladovat v nějakém podstatně větším množství“.


Vodní přečerpávací elektrárny jsou také kritickou infrastrukturou energetiky, jelikož jsou schopné rychle začít dodávat energii v případě výpadku jiných zdrojů a zabránit tak takzvanému black-outu energetické rozvodné sítě. Uvedené tři tuzemské elektrárny tohoto typu jsou schopny v případě takové situace a plného naplnění nádrží „napumpovat“ do sítě až 5,9 milionu kWh elektrické energie.


Přidat na Seznam.cz

Zdroj: ČEZ


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.
Výběr z článků
Komentáře
Bohužel, zatím nebyly přidány žádné komentáře k článku, buďte první!

Přidat komentář