EnergoZrouti.cz

Místo zrychlení rozvoje zeleného vodíku dojde díky programu RePowerEU ke zpomalení, tvrdí německá RWE

  
Nikola Stránská
23. 5. 2022 ▪ 18:00

Pokud dojde ke schválení plánu RePowerEU v současné podobě, mohlo by místo podpory zeleného vodíku dojít k jeho zbrzdění. Varuje před tím německá energetická společnost RWE.

RePowerEU
RePowerEU
Foto: Christian Lue on Unsplash

Iniciativa Evropské komise RePowerEU, která by měla přinést nezávislost na dodávkách ruských fosilních paliv, ale i plnění stanovených klimatických cílů podle německé energetické společnosti RWE přinese místo podpory zeleného vodíku jeho zbrzdění.

Podle firmy totiž iniciativa, kterou komise představila v minulém týdnu upřesňuje, že po krátkém období bude do roku 2026 možné k výrobě zeleného vodíku využívat pouze elektřinu z nově vybudovaných a nedotovaných větrných či solárních elektráren. Podle RWE by to znamenalo, že i pokud by došlo k urychlení procesů plánování a schvalování nových projektů větrných či solárních elektráren, před rokem 2030 by téměř nebylo možné vyrábět zelený vodík ve velkých objemech.

„Balík Evropské komise REPowerEU byl koncipován jako předěl pro bezpečnost dodávek a ochranu klimatu. Zvýšené cíle pro rozšíření obnovitelných zdrojů energie a nárůst vodíku jsou krokem správným směrem. Ale podrobná pravidla týkající se kritérií pro vodík, která byla nyní navržena, zbrzdí potřebné investice v nadcházejících letech. Transformace průmyslu se zbytečně zdrží, protože zelený vodík který je naléhavě potřeba, nebude dostupný dostatečně rychle v požadovaných objemech. Ačkoliv návrh je správný, jeho podrobná pravidla jej omezují. EU přitom bude vodík potřebovat pro dosažení klimatických cílů i zbavení se závislosti na Rusku,” uvedl Markus Krebber, generální ředitel RWE AG.
Štítky: Vodík Zelený vodík RePowerEU RWE Energetika Obnovitelné zdroje
Zdroj: RED