EnergoZrouti.cz

V Evropě rychle roste zájem o elektrické autobusy, Česko zaostává

  
Martin Bárta
2. 8. 2021 ▪ 16:41

Zájem o autobusy na elektrický pohon rychle roste v mnoha zemích Evropské unie. Česko ale začíná rychle zaostávat a to i přes to, že v počtu vyrobených autobusů na obyvatele je světovou špičkou.

Elektrický kloubový autobus Solaris Urbino
Elektrický kloubový autobus Solaris Urbino
Foto: Solaris

Tlak na snižování emisí skleníkových plynů má velký dopad nejen na osobní automobilovou dopravu, ale i tu hromadnou. Stále větší množství provozovatelů městské hromadné dopravy v Evropě tak hledí i na nízké či úplně nulové emise nakupovaných vozidel. I díky tomu tak roste segment vozidel na pohon CNG s nižšími emisemi oproti naftě, ale i plně elektrických vozidel.

Zájem o elektrobusy roste hlavně v severských zemích

Rychle rostoucí zájem o autobusy poháněné elektřinou uloženou v bateriových článcích tak eviduje například polský Solaris, který zároveň v této oblasti patří mezi průkopníky. Právě Solaris svůj první autobus na elektřinu Urbino 8,9 LE electric začal vyrábět už v roce 2011 a nutno dodat, že technologie i obliba těchto vozidel od té doby rychle pokročila.

Dosud tak společnost sídlící v malém polském městě Bolechowo vyrobila přes tisícovku elektrických autobusů a další zakázky na tato vozidla jí rychle přibývají. Jen před několika dny firma podepsala další kontrakt s dánským dopravcem AarBus, kterému dodá 29 elektrických autobusů.

Už do poloviny příštího roku se tak obyvatelé dánského Aarhusu dočkají moderních autobusů, které budou mít nulové emise skleníkových plynů. Solaris tam dodá 12 krátkých a 23 kloubových autobusů Solaris Urbino.

Ne moc překvapivá je tak informace, že velké množství autobusů nejen od polského výrobce putuje do severských zemích. Ty jsou totiž na špičkách v prodejích nejen elektrických autobusů, ale především osobních automobilů.

Česko vyrábí nejvíc autobusů na obyvatele, o elektrické ale zájem není

Ačkoliv Česká republika zásluhou továren Iveco ve Vysokém Mýtě nebo SOR z Libchav patří mezi největší výrobce autobusů na světě, na jednoho obyvatele v rozmachu elektrických autobusů mu to nepomáhá. V Česku je totiž v současnosti registrováno jen 106 autobusů na pohon z elektřiny uložené v bateriích.

Poptávka po elektrických autobusech se sice v letech 2017 a 2018 zvýšila díky zájmu mnoha dopravců o modernější způsob dopravy. Většina firem ale nakonec nejspíše i kvůli ceně zůstala u vozidel na stlačený zemní plyn (CNG), který si v tuzemsku drží vysokou popularitu v této oblasti dopravy.

V minulém roce (2020) se tak v České republice zaregistrovalo jen šest nových elektrických autobusů a za letošní první pololetí byla dokonce hodnota nulová. Je ale zřejmé, že čísla za letošní rok ovlivnila i pandemie koronaviru, která donutila už v minulém roce mnoho dopravců k odstoupení od plánovaných investic.

Už v následujících letech by ale množství elektrobusů v tuzemsku mohlo začít pozvolně narůstat i díky projektům na ekologizaci městské hromadné dopravy, jež naplno běží třeba v ostravském dopravním podniku. Právě DPO už dříve symbolicky vypnula poslední motor autobusu na naftu, které již nechce dále pořizovat.
Štítky: Solaris Autobusy Elektrobus
Zdroj: RED,Solaris