EnergoZrouti.cz

Elektromobily jsou podle některých nesmysl. Finanční výsledky největšího výrobce ale mluví jinak

  
Martin Bárta
21. 10. 2021 ▪ 16:06

Ačkoliv má stále mnoho osob názor, který elektromobilitu absolutně zavrhuje, chování spotřebitelů je jiné. Zájem o vozidla na elektřinu roste stále rychleji a reagují na to i výsledky největšího výrobce elektrických vozidel - společnosti Tesla.

Automobilka Tesla - největší výrobce elektromobilů
Automobilka Tesla - největší výrobce elektromobilů
Foto: Beat Jau / Unsplash

Finanční výsledky, které zveřejnil největší výrobce elektromobilů, společnost Tesla miliardáře Elona Muska ukazují, že zájem o elektromobily roste stále rychleji. Ačkoliv tak někteří už roky předpovídají brzký krach firmy a nezájem o elektromobilitu, která je prý nesmyslná – skutečnost je jiná.

Tesla rostla díky vyřešení problému s nedostatkem čipů

Automobilce Tesla se ve třetím čtvrtletí dařilo i díky tomu, že se jí na rozdíl od jiných světových výrobců automobilů podařilo rychle odstranit problémy s nedostatkem počítačových čipů. I díky tomu může dodávat další vozidla a zvyšovat tak tempo svého růstu.

Jen ve třetím čtvrtletí tak společnost prodala 241 391 vozidel a vykázala čistý zisk ve výši 1,6 miliardy amerických dolarů. Automobilka tak zvýšila tržby na 13,76 miliardy USD, což je rychlý meziroční nárůst z původních 8,77 miliard dolarů.

Pozitivní výsledky, které doplnila i informace, že je společnost schopna vyrábět přes 1 milion vozů každý rok potěšily ve výsledku i akcionáře firmy. To se projevilo na rychlém růstu ceny akcií po otevření burzy v USA.

Snižování emisí prodej vozidel na elektřinu rychle akceleruje

Tesla také do budoucna očekává růst prodeje automobilů o přibližně 50 procent každým rokem. Současné trendy ve snižování emisí skleníkových plynů a tím i podpoře prodeje elektromobilů tuto informaci jen potvrzují.

Díky tomu, že má společnost ve výrobě vozidel poháněných elektřinou uloženou v bateriových článcích několikaletý náskok před tradičními výrobci vozidel v čele s německým koncernem Volkswagen, dá se očekávat její další silný růst.

Už v blízké době navíc firma otevře nové výrobní kapacity v Texasu a první evropskou továrnu v Berlíně. I tím dojde ke zrychlení výroby a dodávky nových vozidel po kterých je ze strany zákazníků stále silná poptávka. Tesla tak díky tomu zaznamenala i navzdory poklesu celého oboru automotive rychlý růst.
Štítky: Auto Elektromobily Tesla
Zdroj: RED, BBC