EnergoZrouti.cz

Vyplatí se vám tepelné čerpadlo? Nezapomínejte zvážit tyto základní kroky

  
Nikola Stránská
12. 5. 2022 ▪ 17:06

Tepelná čerpadla v posledních měsících zažívají nevídaný zájem o nové instalace. Vždy je ale nutné promyslet si alespoň několik základních kroků před tím než oslovíte odborníky, kteří instalaci čerpadla pro váš dům zajistí. Tři věci, které je dobré si zkontrolovat vám nyní přinášíme.

Instalace tepelného čerpadla
Instalace tepelného čerpadla
Foto: Phyxter Home Services, CC BY 2.0

Energetická krize, kvůli které v posledních měsících strmě vyrostly ceny za energie nutí stále více majitelů nemovitostí zvažovat investice do alternativ pro topení a ohřívání teplé užitkové vody, které bude ekologické a zároveň cenově přijatelné. Hlavním produktem, po kterém tak stále více domácností sahá jsou tepelná čerpadla, která jsou ekologická a dokáží snížit ceny za energie v porovnání například se zemním plynem.

Před tím, než ale domácnost začne uvažovat nad pořízením tepelného čerpadla, je nutné zvážit několik důležitých aspektů. Pokud si následně potvrdí, že je tepelné čerpadlo přesně tím co domácnost potřebuje, není nic jednoduššího než oslovit některou z firem, které se instalací tepelných čerpadel zabývají a zařídí ji pro vás na klíč.

Než se tedy vrhnete do oslovení samotné firmy či odborníka, který vám s výběrem ideální technologie poradí, projděte si několik bodů, které vám pomohou objasnit alespoň základní požadavky na instalaci tepelného čerpadla.

Mám dům vhodný pro tepelné čerpadlo?

Pokud máte nový nebo několik let starý a energeticky úsporný dům nebude pro vás situace tak složitá, tepelné čerpadlo pro vás totiž většinou bude ideálním zdrojem vytápění. Díky tomu, že máte nová okna, zateplenou fasádu a další technologie, které zabraňují tepelným ztrátám objektu bude pro vás výběr a instalace tepelného čerpadla hračkou. Zařízení navíc nebude muset být dimenzované na příliš velký výkon a vy tak ušetříte dost financí. Zvážit tak z vašeho úhlu pohledu bude nutné hlavně to, zda chcete dům i v létě ochlazovat nebo tepelné čerpadlo využívat k ohřevu teplé užitkové vody.

V případě, že váš dům už je starší a má něco za sebou bude velmi záležet na dalších energetických opatřeních, která jste provedli. V zásadě platí, že před tím, než si pořídíte tepelné čerpadlo, měl by mít váš dům co nejnižší tepelné ztráty. Těm je možné zabránit výměnou oken, zateplením a dalšími technologiemi. Ty také vždy mají před instalací samotného tepelného čerpadla přednost. V okamžiku, kdy by totiž bylo instalováno tepelné čerpadlo do objektu, který není zateplený nebo má stará okna a dochází k velkým tepelným ztrátám, vyjde vás celá instalace i provoz mnohem dráž.

Stará okna před pořízením tepelného čerpadla vyměňte , Kristaps...

Tepelné čerpadlo je totiž ideální hlavně do objektů s velmi nízkými ztrátami tepla. Před jeho instalací, tedy v případě velkých úniků, zvažte nejprve vyřešení těchto potíží, ve kterých vám mohou být nápomocné i finance z programu Nová zelená úsporám. Ostatně výměnu stávajícího zařízení pro vytápění či ohřev teplé užitkové vody za tepelné čerpadlo je možné v případě využití dotací provést současně s výměnou oken a zateplením domu.

V případech, kdy budete instalovat tepelné čerpadlo do domu s velkou energetickou ztrátou, počítejte s tím, že bude celá záležitost dražší. Tepelné čerpadlo totiž bude muset být naddimenzované, aby zvládalo váš dům vytápět a tudíž bude i dražší. Výrazně dražší tak bude i jeho provoz, který by vás v dalším vyúčtování za elektřinu mohl velmi nemile překvapit.

Vyplatí se instalace tepelného čerpadla?

Odpověď na tuto zásadní otázku může být jednoduchá, ale i velmi složitá. Tepelné čerpadlo se vám v současnosti vyplatí, pokud je objekt, ve kterém jej budete využívat energeticky co nejméně ztrátový jak již bylo uvedeno v předchozím bodě. Pokud jsou ale ztráty z vašeho domu rozsáhlé díky starým oknům, netěsnící půdě a nezateplené fasádě, raději si pořízení tepelného čerpadla rozmyslete a odložte až do doby, kdy vyřešíte stávající potíže.

Díky tomu, že je dnes na pořízení tepelného čerpadla poskytována dotace z programu Nová zelená úsporám, rozšířil se i okruh domácností, kterým se jeho instalace opravdu vyplatí. Pokud ale splňujete základní aspekty pro pořízení tepelného čerpadla, můžete využít odborných firem, které vám vytvoří kalkulaci na míru vašim potřebám. To, zda se vám pořízení tepelného čerpadla vyplatí je totiž velmi závislé také na tom co od něj očekáváte. Zvážit je tedy nutné, zda bude tepelné čerpadlo sloužit pouze pro vytápění, pro chlazení v létě nebo třeba pro ohřev teplé užitkové vody.

Jaký druh tepelného čerpadla zvolit?

Na trhu jsou v současnosti k dostání čtyři základní typy tepelných čerpadel. Každé z nich přitom může najít využití v jiné situaci a tak je opět dobré zvážit, k čemu chceme tepelné čerpadlo využívat. V současnosti nejprodávanějším druhem tepelného čerpadla je čerpadlo vzduch / voda, které je vcelku jednoduché na instalaci a není nutné k němu vyřizovat žádné stavební povolení ani vrtat do země.

Radiátor , Fotobanka...

Pro vytápění malých bytů může být vhodné tepelné čerpadlo typu vzduch / vzduch, které má ale oproti čerpadlu vzduch / voda nižší výkon. Pro domy s vyšší spotřebou tepla je pak ideální čerpadlo země / voda. To už je náročnější na instalaci, jelikož používá teplo z vrtu do země nebo z kolektorů v nezámrzné hloubce. Cena tohoto druhu řešení je tak z tepelný čerpadel nejvyšší a zároveň nejnáročnější na instalaci. Velkou výhodou ale pak může být i to, že jeho provoz není díky využívání vrtu ovlivnitelný okolním počasím.

Poslední druh tepelného čerpadla voda / voda je jedním z nejméně využívaných, jelikož je k němu třeba využívat vodní plochy jako jsou vodní toky, rybníky a podobně. Tepelné čerpadlo v tomto případě získává teplo z teplejší kapaliny.

Obecně lze tedy říci, že velká většina domácností, která zvažuje pořízení tepelného čerpadla pro vytápění celého domu a i ohřev TUV nakonec zvolí čerpadlo vzduch / voda.Štítky: Tepelné čerpadlo Vytápění Topení Energie
Zdroj: RED