EnergoZrouti.cz

V Česku je 700 nabíjecích stanic elektromobilů, zatím postačují

  
Martin Bárta
30. 4. 2021 ▪ 10:23

V České republice bylo ke konci března 700 nabíjecích stanic pro elektromobily. Nejvíce nové nabíječky staví distributoři elektrické energie. Kapacita je v současné době dostačující, rychlý rozvoj elektromobilů si ale vyžádá stovky dalších míst.

Nabíjení elektromobilu Škoda ENYAQ iV
Nabíjení elektromobilu Škoda ENYAQ iV
Foto: Škoda Auto

V České republice bylo ke konci března podle statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu 700 veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily. Na těch je celkem k dispozici 1 310 nabíjecích bodů. Na jeden nabíjecí bod tak podle statistik v tuzemsku připadá téměř osm elektrických vozidel.

Osm elektromobilů na jednu nabíjecí stanici

Nabíjecí stanice elektromobilů dle provozovatele , ...
„Dvě ze tří veřejných dobíjecích stanic (67 %) provozují 3 energetické skupiny, celkem 38 % stanic provozuje ČEZ, 18 % PRE a 11 % E.ON. Nejvíce DC stanic (pozn. rychlejší nabíjení stejnosměrným proudem), celkem 208, provozuje ČEZ, 52 E.ON, 35 PRE, 22 MOL a 13 LIDL. MPO eviduje celkem 61 subjektů provozujících veřejné dobíjecí stanice v České republice. V Centrálním registru vozidel bylo dle dat SDA k 31.3.2021 e­vidováno 10 348 osobních elektrických vozidel, z toho 6 680 bateriových elektrických a 3 668 plug-in hybridních. Na jeden dobíjecí bod tak připadalo 7,9 osobních elektrických vozidel,“ uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i.

Vzhledem k tomu, že z výsledků ankety, kterou zveřejnilo v nedávné době Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. vyplývá, že až 30 procent respondentů nabíjí svá elektrická bateriová vozidla téměř výhradně z domácích nabíječek, je současná kapacita tuzemské sítě nabíječek dostačující.

Další rychlý rozvoj elektromobility, ke kterému dochází nejen u nás si ale vynutí široký rozmach sítě nabíjecích stanic a to opět především v rukou distributorů elektrické energie. Nové nabíječky se ale stále více očekávají i u současných sítí čerpacích stanic či v nákupních centrech. Ve spolupráci s distributory ale nabíječky u svých obchodů otevírají i řetězce rychlého občerstvení či supermarketů.
Štítky: Elektromobily Nabíjecí stanice ČEZ
Zdroj: CDV