EnergoZrouti.cz

Řidiči se obávají požárů elektromobilů. Podle dat jde ale o nesmysl

  
Tomáš Jelínek
10. 5. 2022 ▪ 08:14

Obavy o požáry elektromobilů u veřejnosti s přibývajícím počtem bateriových vozidel rostou. Jak ale ukazují data největšího výrobce elektromobilů, obavy o nebezpečný požár jsou liché. Elektromobily totiž hoří v mnohem menším počtu případů než automobily se spalovacími motory.

Požár automobilu
Požár automobilu
Foto: Flavio Gasperini on Unsplash

Spolu s rostoucím počtem elektromobilů na silnicích se stále více šíří obavy o vznik požárů jejich baterií, které jsou velmi obtížně hasitelné. I z tohoto důvodu po světě přibývá provozovatelů podzemních garáží, kteří bateriovým vozidlům zakazují vjezd, právě kvůli bezpečnosti při případném hoření.

Problémy s hašením elektromobilů sice nelze popřít a v současnosti je na ně většina hasičských týmů po celém světě včetně Česka připravena. Jak ale ukazují data z výroční zprávy největšího výrobce elektromobilů Tesla, situace není zase tak „žhavá“.

Podle statistik, které společnost eviduje totiž byly požáry u elektromobilů až 11× nižší než u průměrného vozidla ve Spojených státech amerických. Podle firmy tak u modelů značky došlo zhruba k pěti požárům na 1,6 miliardy kilometrů. U vozidel se standardním spalovacím motorem na benzín či motorovou naftu přitom bylo podle americké Národní asociace požární ochrany (NFPA) evidováno 53 požárů na stejnou vzdálenost, tedy 1,6 miliardy kilometrů.

Celá obava o požáry elektromobilů tak podle Tesly pramení v tom, že jakmile jde o hořící elektromobily, média zprávy velmi rádi zveřejňují kvůli návštěvnosti. Hořící automobil se spalovacím motorem ale většinou není ničím, co by čtenáře médií zajímalo. Přitom v porovnání s vozy Tesla se standardní vozidla vznítí mnohem rychleji. Díky tomu, že baterie v elektromobilech jsou uloženy ve speciálním ochranném pouzdře, neznamená požár elektromobilu automaticky požár baterií, a tedy špatnou hasitelnost a nebezpečnost.
Štítky: Elektromobil Auto Baterie Doprava Osobní automobil
Zdroj: RED