EnergoZrouti.cz

Provozovatel energetické sítě v Kalifornii musel odpojit odběratele, aby předešel blackoutu

  
Markéta Bártová
16. 8. 2020 ▪ 15:19

Provozovatel kalifornské energetické sítě California ISO musel včera omezit dodávky energií zákazníkům kvůli vysokému vytížení sítě.

Elektrický rozvaděč
Elektrický rozvaděč
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Aktualizováno - 10. 9. 2020, 14:15

Provozovatel energetické sítě v americké Kalifornii, společnost California ISO musel včera začít s odpojováním odběratelů od energetické sítě poté co vyhlásil třetí stupeň nouzového stavu kvůli obrovskému odběru energie.

V posledních týdnech je Kalifornie stále více sužována obrovskými horky dosahujícími teplot až 44 °C, které mají velký vliv na odběr elektrické energie. Nejen v USA totiž s rostoucí teplotou stále více domácností ale i firem zapíná klimatizace, aby ochladilo své interiéry – při takto velkém množství už ale síť přestává zvládat kapacitu přenášet a může začít kolabovat.

Vyhlášení nouzového stavu poprvé od roku 2006

Právě kvůli totálnímu kolapsu sítě a s ním souvisejícím blackoutem, který může na dlouho dobu ochromit velké množství obyvatel, úřadů, škol, nemocnic a dalších institucí které nemají připravena záložní řešení v podobě naftových agregátů musel provozovatel sítě začít odpojovat některé ze zákazníků. Jen díky tomu se mu podařilo kolísání sítě vyrovnat a nyní by se již měla dostávat zpět do normálního stavu.

Nouzový stav nižšího stupně, který byl vyhlášen původně je v posledních letech unikátem. Naposledy jej totiž provozovatel sítě vyhlásil v roce 2006 kdy se špičkový odběr v síti zastavil na 50 270 megawat­tech.

Provozovatel energetické sítě, společnost California ISO (CAISO) v pondělí požádala obyvatele, aby v rámci zachování stability sítě v nejkritičtějších časech, tedy mezi 15:00 a 22:00 omezili spotřebu energie na nejnutnější minimum a vyhnuli se spouštění praček, myček, čerpadel a dalších spotřebičů s velkým odběrem elektrické energie.

Zvládnou sítě v budoucnu příval nových elektromobilů?

Při současném vyhlášení nouzového stavu tak snadno vyvstane otázka, zda se provozovatelé energetických sítí vyrovnají s budoucím zvýšeným tokem elektřiny ve svých sítí díky rostoucí elektromobilitě.


Pokud je totiž již dnes síť tak vytížená, že už při spouštění klimatizačních jednotek ve velkých vedrech přestává její kapacita stačit nebude, logicky dostatečná ani při nabíjení dalších elektromobilů, které mají přeci jen mnohem vyšší odběr energie.


Pro budoucí normální stav přenosových sítí tak bude třeba velkých investic do infrastruktury. S lepší regulací sítí by mohlo pomoci i větší rozšíření chytrých elektroměrů, bateriových uložišť či těch v současné době nejefektivnějších uložišť energie a to přečerpávacích elektráren.
Zdroj: CAISO