EnergoZrouti.cz

Problém pro elektromobilitu: nejdražší součást vozidel rychle zdražuje

  
Martin Bárta
2. 12. 2021 ▪ 17:27

Nejdražší součástkou elektromobilů jsou v současné době bezesporu baterie. Ty by navíc kvůli rostoucí ceně lithia na světových trzích mohly ještě zdražit. Drahé lithium pak může být překážkou pro další rozšiřování elektromobility.

Parkovací stání pro elektromobily
Parkovací stání pro elektromobily
Foto: Markus Distelrath z Pixabay

Nedostatek paliv na čerpacích stanicích po celé Velké Británii, který byl zapříčiněný nedostatkem řidičů nákladních vozidel po Brexitu už utichl. V době, kdy ale čerpací stanice zely prázdnotou existoval z hlediska dopravy přeci jen jeden vítěz – majitelé elektromobilů. Ti také situace mnohdy využili a z motoristů si ve velkém utahovali. Aktuálně to ale vypadá, že se mince obrátila a problémy do budoucna mohou čekat spíše elektromobily.

Zvýší se už tak vysoká cena elektromobilů?

Jakýkoliv problém, který se kolem elektromobilů vytvoří je v první řadě velkým tématem hospodských hádek o tom, jak elektromobily nejsou budoucností dopravy. Těm sice v posledních měsících činí přítrž jak politici, kteří plánují drastické omezování emisí skleníkových plynů, tak i automobilky, které mají cíle ať chtějí či ne, stejné. Další měsíce či roky tak bezesporu přinesou další rozšiřování elektromobility, nic jiného totiž už také téměř nezbývá, když někteří světoví výrobci vozidel plánují v budoucnu vyrábět už jen a pouze vozidla na elektřinu.

Potíž by ale pro tento rychle rostoucí segment mohla přinést jedna zásadní komodita, která je pro život elektromobilů zásadní. Ano, tušíte správně, jde o lithium, které se velmi rychle dostává na výsluní a je tak považováno za ropu budoucnosti. Právě lithium totiž na světových trzích zdražuje velkou rychlostí a přináší výrobcům elektromobilů další vrásky na čele.

Navíc lze očekávat, že cena komodity společně s poptávkou po ní poroste i v dalších měsících. To tak samozřejmě může zvýšit už tak vysoké ceny elektromobilů, které jsou ve srovnání s automobily spalující fosilní paliva stále nepoměrné. Ceny komodity by tak do budoucna mohlo srazit výrazné rozšíření těžby, které je v současnosti alokováno hlavně v Asii.

Cena lithia na trzích
Cena lithia na trzích

Z této situace by pak mohla těžit i Česká republika, která má podle Americké geologické společnosti jedny z největších světových zásob lithia. Ty jsou uloženy pod kopcem Cínovec v Krušných horách. Podle některých dat by se na Cínovci mělo nacházet až 1,5 % všech světových zásob této strategické suroviny.
Štítky: Auto Elektromobily Baterie Lithium Česká republika
Zdroj: RED