EnergoZrouti.cz

Plánujete nákup nového auta? Na benzín a naftu už zapomeňte

  
Martin Bárta
3. 12. 2021 ▪ 16:19

Chystáte se koupit nové auto? Pak je nejvyšší čas rozmyslet si nákup vozidla se spalovacím motorem. Elektromobily už totiž dnes mají co nabídnout a v mnoha oblastech mají nad tradičním spalovákem navrch.

Elektromobil ENYAQ iV
Elektromobil ENYAQ iV
Foto: Škoda Auto

Nákup nového vozidla pro rodinu, na práci, ale i kvůli koníčkům rozhodně není nic, co by se vyplatilo nějak uspěchat. Nových modelů je na trhu obrovské množství a vybrat si tak vhodného kandidáta opravdu není nic jednoduchého. Pokud plánujete nákup vozidla, které vám bude sloužit jen pár let, není asi co řešit. Pokud ale chcete svého nového čtyřkolového miláčka na dobu delší, přemýšlejte, zda není čas myslet i na jiné pohony než je benzín s naftou.

Výhody, které přesvědčí i největšího odpůrce „elektrik“

Stále sílící tlak politiků na snižování emisí totiž postupně zpomaluje a někdy už zastavuje vývoj spalovacích motorů. Oproti tomu jsou ve větší míře zvýhodňována vozidla na elektřinu, kterých začíná být na trhu dostatečně široká paleta a jejich ceny také rychle klesají. Pokud už máte jasno, že chcete nyní kupovat automobil na více let, myslete na to, že elektromobil by mohl být tou správnou volbou hned z několika důvodů.

Tím prvním důvodem by mohly být výhody, které vám vlastnictví elektrického auta v současnosti přinese. Parkování na vyhrazených místech? Dálnice zdarma? Žádná silniční daň v případě podnikatelů? No prosím, u těchto položek jde ale vždy jen o malé sumy, které asi nikoho k nákupu vozidla s bateriovými články nepřesvědčí.

Mnohem zajímavější položkou by ovšem mohly být náklady na údržbu elektrického vozidla za dobu jeho životnosti. Ano, elektromobily v současnosti ještě stojí mnohem větší peníze než auta se spalovacím motorem. Právě tato cena se ale díky nákladům na údržbu rychle vrátí. Elektrická auta totiž nemají spousty mechanických součástí, které by se mohly snadno poškodit a jak známe z příběhů autoservisů, dochází k nim vždy v tu nejnevhodnější chvíli.

Výhodou elektromobilů oproti agregátům spalujícím fosilní paliva je také bezesporu pocit z ekologické jízdy. Ano, velké množství odpůrců těchto vozidel v tuto chvíli namítne, že ta energie se stejně musí někde vyrobit a v Česku závislém na uhelné energii se jen špinavý kouř z výfuku přesune do elektrárny. Tento argument je samozřejmě z části založen na pravdě, spolu s tím, jak roste výroba elektřiny z bezemisních zdrojů, zlepšuje se i tato část elektromobility. V případě nabíjení u veřejných dobíjecích stanic je také často dodavatelem garantován odběr „zelené elektřiny“, tedy té z obnovitelných zdrojů.

Jednou z největších výhod bateriových vozidel je ale bezesporu možnost nabíjení téměř kdekoliv. Ačkoliv je velmi často kritizována současná infrastruktura nabíječek, která rozhodně stále není dostatečná, situace se rychle mění. Po celém světě v současnosti soukromé společnosti, ale i státní energetické skupiny nainstalují tisíce nabíječek denně. Velkou výhodou je ale možnost nabíjení elektrického vozidla v domácí zásuvce nebo v práci. Když tak večer přijedete domů, jen připojíte kabel k autu a dál se o nic nestaráte. Odpadá tak jakékoliv ježdění na čerpací stanice.

Drahá elektřina? Oproti benzínu s naftou rozhodně ne

Auta pak díky zapojení v elektrických zástrčkách zvládají předehřátí či chlazení a vy tak můžete jak v zimě, tak i v létě nasednout do příjemně vytopeného či vychlazeného auta. V zimě je samozřejmě možné toto využít i u benzínových či naftových motorů vybavených nezávislým topením. To je ale oproti elektrickému řešení mnohem dražší, méně efektivní a navíc kouř se zápachem v okolí auta není po ránu nic příjemného.

Jednou z neposledních výhod elektromobilů je samozřejmě i nižší provozní cena díky využití levnější elektřiny. Ačkoliv v současné době stoupají jak ceny elektřiny, tak i ceny fosilních paliv, elektřina je stále mnohem cenově dostupnější. U cen elektřiny se navíc dá v dalších měsících počítat s poklesem jak uvádí podcastu Seznam Zpráv zkušený investor Radovan Vávra. Situace u benzínu nebo nafty je ovšem v tomto ohledu velmi nejistá.

Omezení a zákazy, které navíc chystá nejen Brusel, ale i země Evropské unie samotné ukazují na to, že spalovací motory do budoucna rozhodně nebudou volbou číslo jedna. Mnoho zemí už dnes začíná uvažovat nad zákazem spalovacích motorů už kolem roku 2035. Vzhledem k tomu, že průměrný věk osobních automobilů v Česku je přes osmnáct let – je možné, že by se vaše nové vozidlo se spalovacím motorem zákazu ještě dožilo. Rychlé zpřísňování emisních limitů navíc ukazuje na to, že by k zákazu mohlo dojít ještě dříve.

Jistě, můžete namítnout vysoké pořizovací náklady na elektromobily v prémiovém segmentu typu Škoda ENYAQ iV. Už dnes jsou ale k dispozici vozy, které jsou plně elektrické a lze je koupit za cenu pod 500 tisíc korun. Příkladem tak může být Dacia Spring, která v tuzemsku odstartuje prodeje už na 449 900 korunách. Nejen tato fakta ale ukazují na to, že nákup vozidla se spalovacím motorem by už v dnešní době mohl být špatnou volbou.
Štítky: Elektromobily Doprava Auto Benzín Nafta Paliva
Zdroj: RED