EnergoZrouti.cz

Plánujete fotovoltaiku na střechu domu? Nezapomínejte zvážit tyto základní kroky

  
Martin Bárta
21. 3. 2022 ▪ 11:58

Střešní fotovoltaika zažívá nevídaný boom. Vždy je ale nutné promyslet si alespoň několik základních kroků, než oslovíte odbornou firmu, jež instalaci zařídí. Pět z nich vám nyní přinášíme.

Střešní fotovoltaika
Střešní fotovoltaika
Foto: Manfred Antranias Zimmer / Pixabay

Energetická krize, která rychle vyeskalovala ceny energií v posledních měsících, stále více majitelů domů nutí uvažovat nad větší soběstačností při výrobě elektrické energie. Jedním z nejčastějších řešení a východisek ze stále se zvyšujících cen elektřiny může být i pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny na střechu domu.

Její pořízení by si ale zájemci o ni měli promyslet a zvážit alespoň její základní aspekty. Pokud si následně zájemce o fotovoltaickou elektrárnu uvědomí, že by toto řešení mohlo být ideální není nic snazšího než kontaktovat některou z firem, jež se instalací panelů a kompletního zapojení zabývají.

Ale pozor, nápad na pořízení vlastní solární elektrárny v posledních měsících dostalo mnoho lidí. U kvalitních společností se tak tvoří dlouhé pořadníky na prohlídky, konzultace a samozřejmě i samotné instalace. U firem, které vám nabídnou instalaci klidně už zítra si ale dejte pozor, velmi často může jít o méně zkušené či nekvalitní společnosti. Jako u všeho se tak nezapomeňte řídit zdravým rozumem a recenzemi dalších zákazníků.

Před tím, než se do oslovení samotné instalační firmy či odborníka, který vám s výběrem správných technologií poradí a pomůže vybrat i vhodnou firmu si ale nejprve projděte těchto několik bodů, které vám pomůžou objasnit alespoň základní požadavky na instalaci fotovoltaiky.

Mám střechu vhodnou pro výstavbu fotovoltaiky?

Samozřejmě, pokud plánujete pořídit fotovoltaiku, jako první je dobré si zjistit, zda na vaši střechu pravidelně dopadají sluneční paprsky v co největším množství. Ideální tak jsou střechy orientované na jih, není ale problémem ani orientace na jihovýchod až jihozápad, výroba elektřiny ale v tomto případě může být o něco nižší.

Většina majitelů má sice základní přehled i o tom, kam na jejich střechu sluneční paprsky dopadají a v jakém období. Pro ještě lepší zvážení, zda se solární panely na střechu vyplatí lze ale využít různých solárních map, které nabídnou zobrazení množství slunečního záření v dané lokalitě.

Poškozené střešní tašky , congerdesign z...

V neposlední řadě je nutné zvážit, zda je střecha vhodná k instalaci solárních panelů. Ty je dnes možné sice instalovat na spoustu míst a téměř nerozhoduje z čeho vaše střecha je. Nutno ale dodat, že střecha musí unést váhu solárních panelů ale být i připravena na snadnou instalaci. Betonové střešní tašky, které se drolí při sebemenším pohybu tak nejsou příliš vhodné.

Proč si chci fotovoltaiku pořídit?

Před tím, než začnete nad pořízením fotovoltaiky uvažovat, je dobré zvážit k čemu přesně vám bude sloužit. V dnešní době lze totiž na střechu umístit solární panely, jež slouží k výrobě elektřiny nebo jen ohřevu teplé užitkové vody (TUV). V prvním případě je na trhu k dispozici i několik různých druhů panelů jako jsou tenkovrstvé, monokrystalické či polykrystalické.

Nejčastěji využívaný je v současnosti panel monokrystalický, který uvidíte na většině domů. Polykrystalické panely jsou oproti monokrystalickým méně účinné ale zato jsou levnější. Zvážit jaké z nich vybrat přímo pro vaši stavbu vám ale pomůže přímo odborná firma či konzultant.

Zvážit, zda ale panely chcete pouze pro ohřev TUV či i pro výrobu elektřiny ale doporučujeme před tím, než navštívíte firmu od které instalaci chcete. Samozřejmě odborník vám může poradit i jiný způsob, který pro vás bude výhodný.

Pokud plánujete ušetřit za elektrickou energii, vyplatí se v mnoha případech dnes i instalace bateriových systémů, které ukládají přebytečnou energii na dobu, kdy slunce nebude svítit. V mnoha systémech je ale také přebytečná energie využívána pro ohřev TUV, což také pomůže snížit náklady na elektřinu.

Kolik jsem ochotný investovat?

Váš rozpočet, který máte na projekt připravený bude hrát velmi důležitou roli. I přes to, že značnou část nákladů vám mohou pomoci uhradit dotační programy typu Nová zelená úsporám, vyjde vás pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny v některých případech i na stovky tisíc korun. V tomto rozpočtu už tak není dobré šetřit na nákladech za odborníky, kteří pomohou vybrat ideální řešení na míru.

Dobrá instalační firma i odborník vám také poradí s tím, kolik panelů a tedy jak velkou elektrárnu realizovat. Někdy jsou samozřejmě možnosti omezené velikostí vaší střechy, pokud je to ale možné, myslete s fotovoltaikou minimálně 10 až 15 let dopředu. Pokud totiž plánujete rozšíření rodiny, může být spotřeba elektřiny v budoucnu mnohem vyšší a malého množství panelů byste tak v budoucnu mohli litovat.

Pokud si totiž na rozšíření vzpomenete za několik let, technologie už nejspíš bude zase o něco dál a výrobci budou mít nové panely třeba i v jiném designu než ty současné. Na vaší střeše by to pak mohlo být takzvaně „každý pes jiná ves“, což minimálně ze stránky vzhledové není úplně ideální. Současné fotovoltaické panely jsou navíc cenově velmi přijatelné a tak vám jeden či dva panely navíc již o tolik nezvýší celkový rozpočet projektu.

Budu potřebovat povolení úřadů?

Instalace fotovoltaických elektráren na střechách rodinných či bytových domů nebo chalup a podobných objektů je z hlediska regulace vcelku přijatelná. V případě, kdy dochází k instalaci fotovoltaiky na střechu, posuzuje se z hlediska úřadů nikoliv jako samostatná stavba ale jako stavební úprava stávající stavby.

Pokud tedy nedojde k zásahu do nosných konstrukcí, nezmění se vzhled ani užívání stavby, není negativně ovlivněna požární bezpečnost, není nutné posouzení vlivu na životní prostředí a také nejde o památku, není nutné ani žádat o územní souhlas či rozhodnutí o umístění stavby. Jednoduše řešeno tak není nutné stavební povolení ani ohláška stavby.

Instalace fotovoltaiky na střechu , Alex Csiki z...

Většina majitelů domů tak může fotovoltaiku nechat nainstalovat bez dalšího složitého úřadování. Zpozornět by ale měly majitelé objektů, které jsou jak již bylo zmíněno kulturní památkou nebo se nacházejí v krajinné památkové zóně či CHKO. V těchto případech se totiž přeci jen úřadům nevyhnete.

Myslet je také nutné na samotný rozsah fotovoltaiky. V případě, že vaše elektrárna bude mít instalovaný výkon nad 10 kWp, bude nutné pro ni získat povolení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a stát se podnikatelem. Na zvýšení tohoto limitu už ale zákonodárci pracují. Následně by mělo dojít k navýšení až na 50 kWp, které bude možné provozovat bez licence ERÚ.

Musím si pořídit i baterii pro ukládání energie?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – nemusíte. Jedním dechem ale dodáváme, že se to ve většině případů může vyplatit. Stačí uvažovat nad tím, že ne vždy využíváte spotřebiče v době, kdy solární elektrárna elektřinu vyrábí. Tu samozřejmě můžete využít pro ohřev teplé užitkové vody a její část následně (v případě souhlasu distributora) prodat do distribuční sítě.

Poplatky, které za to, že poskytnete vámi vyrobenou elektřinu do distribuční sítě jsou ale velmi nízké. Proto si nemyslete, že za elektřinu z vašich solárních panelů, kterou předáte distributorovi zbohatnete.

Mnohem lepší je uložení přebytků právě do baterií, které pomohou napájet váš dům i v noci nebo ve špičkách, kdy je elektřina z distribuční sítě dražší. Pokud navíc máte nebo plánujete pořízení elektromobilu, bude baterie velkou výhrou jak snížit náklady na elektřinu i pro vaše vozidlo.

Na trhu je v současnosti již obrovský sortiment bateriových uložišť, které mají i velké cenové rozpětí podle toho jak velkou kapacitu dokáží uložit. Při výběru fotovoltaiky se tak nezapomeňte pídit od instalačních firem i po této možnosti. Kvalitní firma by vám opět měla pomoci vybrat bateriový systém podle toho, kolik elektřiny spotřebováváte.Štítky: Fotovoltaika Solární elektrárna Energie Elektřina Úspora energie
Zdroj: RED