EnergoZrouti.cz

Londýnské metro by mělo být brzy plně poháněné obnovitelnou energií

  
Martin Bárta
19. 7. 2020 ▪ 11:36

Londýnské metro, které je nejstarším na světě a zároveň patří mezi světovou špičku v počtu přepravených osob by mělo v blízké době přejít na energii z obnovitelných zdrojů, alespoň tak to chystá londýnská radnice a provozovatel metra společnost TfL.

Londýnské metro - Underground
Londýnské metro - Underground
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

V nejstarších tunelech podzemní dráhy na světě tedy v těch v Londýně by se už brzy mohli prohánět vlakové soupravy čistě na energii z obnovitelných zdrojů. Alespoň tak si to představuje Londýnská radnice společně s provozovatelem metra tedy společností Transport for London (TfL).

Londýnské metro každoročně spotřebuje na svůj provoz 1,2 TWh elektrické energie. Radnice ale chce aby do roku 2030 tato slavná dráha neprodukovala žádné emise skleníkových plynů a do roku 2050 aby ji následovalo celé město, které by se tak mělo stát také uhlíkově neutrálním.

V současné době již 16 procent spotřeby metra v Londýně pochází z obnovitelných zdrojů. Podle studie by ale na úplný bezemisní provoz metra bylo potřeba 200 nových větrných turbín nebo 5,6 milionu solárních panelů což je samozřejmě v blízké době nereálné a tak londýnská radnice svolila k nákupu elektřiny pouze od dodavatelů obnovitelných zdrojů energie.

Jak dlouhodobě propaguje starosta města Sadiq Khan, měly by na obnovitelné zdroje přejít i další organizace ve městě včetně škol, úřadů, policejních či hasičských úřadů a dalších. Rozhodnutí starosty přivítaly i ekologické organizace v čele s Greenpeace.

Londýnské metro začalo provozovat svou první linku v roce 1890. V současné době zahrnuje 11 linek a v letech 2017 / 2018 přepravila 1,3 miliardy cestujících čímž se stala dvanáctým nejfrekventova­nějším systémem podzemní dráhy na světě. Metro má aktuálně kapacitu na přepravu až 5 milionů cestujících denně.
Zdroj: euronews