EnergoZrouti.cz

Krakov pořídí osmnáct nových autobusů na elektřinu, zakázku vyhrál domovský Solaris

  
Tomáš Jelínek
2. 11. 2022 ▪ 13:46

V polském Krakově se po dobrých zkušenostech objeví další elektrické kloubové autobusy. Městu je stejně jako dřívější vozidla dodá místní výrobce - Solaris.

Bateriový autobus Solaris Urbino v polském Krakově
Bateriový autobus Solaris Urbino v polském Krakově
Foto: Solaris

Osmnáct nových kloubových autobusů v provedení na elektrický pohon se v příštím roce objeví v polském Krakově. Ten by tak měl mít ve svém vozovém parku už 114 autobusů na elektřinu. Velkou část z nich přitom dodal právě domovský Solaris.

Polský Solaris v posledních letech slaví se svými modely standardních dvanáctimetrových i kloubových osmnáctimetrových autobusů Urbino na ekologické pohony velké úspěchy. Zájem o vozidla poháněná elektřinou uloženou v bateriích i těch, která ji vyrábějí z vodíku rychle roste i kvůli novým evropským normám, jež budou ekologická vozidla ve vozových parcích vyžadovat.

Vozidla poháněná elektromotory se tak postupně objevují v mnoha evropských metropolích, mezi kterými nechybí německý Frankfurt či Hamburk nebo španělský Madrid. Objednávky na tato vozidla ale už polský výrobce získal i v tuzemsku, kde se hlavním průkopníkem ekologické dopravy stala dříve uhelná Ostrava, která se snaží této image v posledních letech zbavit nejen na poli hromadné dopravy.

Pro Krakov, do kterého zamíří kloubové autobusy Urbino Electric 18M z poslední objednávky, ale nepůjde o nic nového. Město už v současné době má ve své flotile 76 elektrických autobusů, takže nová objednávka jen ukazuje na dobré zkušenosti s touto technologií. Provozovatel místní veřejné dopravy mimo elektrických autobusů s elektřinou uloženou v bateriích zkouší i vodík, ostatně byl prvním městem, kde byl model polského výrobce na vodík v 18 metrové verzi představen. Ve své síti navíc od poloviny roku provozovatel testuje i dvanáctimetrový autobus na vodík od téže firmy.

Nové vozy s bateriemi Solaris High Energy, které mají kapacitu přes 400 kWh tak tentokrát nebudou mít při doručení zákazníkovi příliš dlouhou cestu. Do Krakova to totiž z polské továrny firmy je jen necelých 500 kilometrů. Krakovský provozovatel veřejné dopravy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) mimo stávající objednávky na 18 kusů autobusů podepsal i opční smlouvu na další tři kusy elektrických autobusů Urbino 18.
Štítky: Elektromobil Elektromobilita Elektrobus Krakov Polsko Solaris Autobusy Baterie
Zdroj: Solaris