EnergoZrouti.cz

Konec obav s dojezdem elektromobilů? Britská firma nabídne elektronický „kanystr“

  
Tomáš Jelínek
17. 10. 2022 ▪ 16:21

Hlavní obava z elektromobilů, tedy jejich dojezd už by brzy nemusel být noční můrou řidičů. Britská firma totiž na trh uvede chytrou nabíječku, která zajistí nouzové dobití elektromobilu nebo i telefonu a dalších zařízení.

Připojení „kanystru“ pro elektromobil ZipCharger
Připojení „kanystru“ pro elektromobil ZipCharger
Foto: ZipCharger

Prázdná nádrž v době, kdy se to absolutně nehodí může být noční můrou mnoha motoristů. Jinak tomu samozřejmě nebude ani v případě elektromobilů u kterých je navíc dojezd stále tématem číslo jedna. Už brzy by ale problém dojezdu při nedostatečném nabití baterií mohl být jen trivialitou, kterou bude možné během okamžiku vyřešit.

Kufřík britské firmy ZipCharge, nazvaný jednoduše Go je totiž přenosnou nabíječkou, která umožní dobíjení elektromobilů kdekoliv, kde není dostupná nabíjecí stanice. Stejně tak může být i skvělým pomocníkem v situacích, kdy řidič přecenil situaci a zůstal stát u cesty. Právě v těchto případech může být ZipCharge Go velkým pomocníkem, jež vyřeší mnohá trápení.

Nabíjení elektromobilu s nabíječkou ZipCharger , ...

Díky tomu, že produkt, na který už firma nyní přijímá předobjednávky velikosti běžného kufru, lze jej snadno vozit v zavazadelníku auta a využívat všude tam, kde není možnost nabíjení standardní nabíječkou. V současnosti je dostupná varianta, která má kapacitu 4 kWh a bude tak sloužit opravdu především jako nouzový „elektronický kanystr“, který zajistí dojezd na nejbližší nabíjecí stanici. Během půl hodiny totiž přidá baterii elektromobilu něco mezi dvaceti a třiceti kilometry dojezdu.

ZipCharge ale už podle svých slov připravuje variantu, která bude obsahovat dvojnásobnou baterii a doplní tak do elektromobilu energii nutnou pro dojezd až 65 kilometrů.

Nabíječka elektromobilů ZipCharger , ...

Nabíječka ve snadno přenosném kufříku ale poskytne řešení nejen pro dobití elektromobilu. Obsahuje totiž USB porty ale i zásuvku na 230V, která zajistí pohon i dalších spotřebičů. Využít ji tak bude možné mimo rezervy pro elektromobil i jako napájení na chatě či dalších místech, kde není energie tak snadno dostupná.

Oproti standardním nabíječkám, které nabízí další výrobci by pak ZipCharge Go měl poskytnout i konektivitu k bezdrátovým sítím mobilních operátorů. To tak zajistí možnost zjistit veškeré potřebné údaje a aktuální stav baterie přímo v mobilní aplikaci v telefonu. Nastavit pak lze například i možnost odloženého nabíjení, a to jak při nabíjení elektromobilu, tak i při dobíjení samotné baterie v době, kdy je elektřina levnější.

První nabíječky by se podle společnosti měly na trh dostat ještě do konce letošního roku. Ačkoliv je možné si nabíječku už nyní předobjednat, konečná cena stále není známá.

ZipCharge Go: nabíječka v kufruŠtítky: Elektromobil Elektromobilita Auto Nabíjení Nabíječka ZipCharge
Zdroj: ZipCharge Limited