EnergoZrouti.cz

Kdy začneme doma topit vodíkem? Podle největšího Českého distributora je už síť připravena

  
Markéta Bártová
8. 6. 2022 ▪ 09:46

V Českých domácnostech se v příštích letech možná objeví malá revoluce. Domácí kotle na plyn by totiž mohly začít spalovat i vodík. Podle provozovatele velké většiny tuzemských plynovodů je distribuční síť na vodík připravena. Zatím ale jen na takzvaný blend.

Vytápění
Vytápění
Foto: Gerd Altmann z Pixabay

Nejen v souvislosti s energetickou krizí, válkou na Ukrajině, ale i kvůli dlouhodobému tlaku na snižování emisí skleníkových plynů hledají v současnosti provozovatelé plynovodů po celém světě řešení, jak zajistit dostatečné dodávky plynu pro domácnosti a zároveň snížit emise. Hlavním řešením pro příští roky tak může být biometan nebo vodík. Podle největšího tuzemského distributora zemního plynu přijde první biometan. Plynárenská síť je ale už připravena i na vodík.

Obnovitelný biometan, který se má vyrábět z organického odpadu by podle plynařů mohl nahradit do roku 2030 10 až 15 % spotřeby zemního plynu v Česku, hlavně tedy toho využívaného pro vytápění nebo silniční dopravu. Právě pro podporu biometanu nyní bude důležitá podpora jak ze strany ČR, tak i Evropské unie. Ta už v současnosti počítá s posílením produkce v rámci investičního plánu RePowerEU, jež má zajistit snížení závislosti EU na plynu z Ruska.

Mimo biometanu by se ale nejen v Česku mohl v následujících letech objevit v plynárenské síti i ekologický zelený vodík. Ten je totiž jak některými ekology, tak i plynaři považován za budoucnost plynárenství. Podle firmy GasNet, která zajišťuje distribuci zemního plynu na území většiny ČR je už v současnosti jejich síť připravena na využívání takzvaného blendu. Blend neboli zemní plyn s příměsí zeleného vodíku by nabídl nižší emise skleníkových plynů a nebylo by nutné nijak měnit současné technologie. Už v současnosti by tak bylo možné do plynu přimíchávat asi 20% vodíku.

Cílem společnosti je ale zvyšování podílu vodíku v plynovodech, který by v konečné fázi měl zemní plyn nahradit ve 100 %. Firma tak nyní prochází jednotlivé prvky sítě a hledá možnosti, jak jednotlivé komponenty uzpůsobit pro distribuci 100% vodíku. Přechod na čistý vodík je totiž z hlediska provozovatelů distribuční sítě velmi komplexní problematikou.

V současnosti by tak již neměl být problém začít nahrazovat část zemního plynu v plynovodech vodíkem. Problémem je ovšem stále dostupnost vodíku, který se nyní v Česku získává jen v malém množství nejčastěji v chemickém průmyslu. Odborníci ale očekávají, že jeho boom by měl přijít až v následujících letech, kdy bude vyráběn nejčastěji z přebytečné energie vyrobené obnovitelnými zdroji.
Štítky: Vodík Plyn Zemní plyn Rusko Ukrajina GasNet Vytápění vodíkem
Zdroj: RED