EnergoZrouti.cz

Itálie má nový zákon regulující klimatizace ve veřejných budovách. Chladit smí jen na 27° Celsia

  
Markéta Bártová
2. 5. 2022 ▪ 08:13

Horké letní dny budou letos v Itálii ještě více nesnesitelné. Ve veřejných budovách bude totiž díky novému zákonu v solidaritě s Ukrajinou možné zapínat klimatizace až při teplotách nad 27 °C.

Florencie
Florencie
Foto: Andrea Spallanzani z Pixabay

Operace termostat. Právě tak italská média nazývají nový zákon, který ve veřejných budovách v letošním létě způsobí velmi nepříjemná vedra. V rámci solidarity s Ukrajinou a snahou snížit množství využívaného ruského zemního plynu totiž zákon omezí chlazení a vytápění ve veřejných budovách.

Veřejné budovy, úřady, ministerstva ale třeba i školy tak budou v létě muset mít nastaveny klimatizační jednotky minimálně na 27 stupňů Celsia. To by mělo snížit nároky na elektrickou energii, která může pocházet z ruského zemního plynu. Opatření by podle nového zákona měla platit až do dubna 2023 a počítají tak i se zimní topnou sezónou.

Právě v zimě by se naopak měla snížit teplota na všech termostatech na 19 stupňů Celsia. Zákon ale pamatuje také na nedodržování opatření. To by viníky mohlo přijít vcelku draho, pokuty totiž začínají na 500 (cca 12 100 korun) a končí až na 3 000 eurech (téměř 73 tisíc korun).

Čtyři miliardy metrů krychlových plynu za spalující vedra

Podle italského premiéra Maira Draghiho jsou tato opatření myšlena hlavně jako solidarita či kolektivní oběť s lidmi na Ukrajině, kteří jsou zasaženi válečným konfliktem. Opatření, které v Itálii upraví teploty veřejných budov by tak mělo jen letos ušetřit čtyři miliardy metrů krychlových plynu.

Premiér úpravu teplot na klimatizačních jednotkách doporučil ale i domácnostem a firmám. Pokud by se totiž zapojilo větší množství domácností, byl by efekt ještě mnohem vyšší.

Jisté ovšem už nyní je, že letošní letní teploty v italských městech budou opět dosahovat extrémních hodnot. Vloni totiž například na Sicílii dosáhly teploty téměř 49° Celsia, což bylo považováno i za nejvyšší teplotu, která byla v Evropě zaznamenaná. Bez klimatizačních jednotek nastavených na příjemnější teploty v budovách ministerstev, na úřadech a ve školách bude jistě mnohem nižší efektivita práce.
Štítky: Itálie Plyn Klimatizace Chlazení Vytápění Horka Termostat
Zdroj: RED