EnergoZrouti.cz

Hamburk podepsal smlouvu na 530 nových autobusů na bateriový pohon

  
Nikola Stránská
19. 8. 2020 ▪ 15:07

Obyvatelé německého Hamburku se dočkají čistější veřejné dopravy ve městě. Místní dopravní podnik obnoví svůj vozový park a přidá 530 autobusů na bezemisní elektrický pohon.

Elektrický autobus Solaris Urbino
Elektrický autobus Solaris Urbino
Foto: Solaris

Obyvatelé a turisté v německém Hamburku se již příští rok dočkají nových ekologických autobusů na elektrický pohon. Hamburský dopravní podnik Hamburger Hochbahn totiž podepsal smlouvu se třemi společnostmi, které do roku 2025 dodají podniku 530 nových autobusů poháněných elektřinou.

Hamburk se tak přidává k další městům, která již nyní provozují svou flotilu čistých autobusů, jež snižují znečištění města výfukovými plyny, jsou tišší a pomáhají i ve zlepšení klimatu snižováním emisí CO2.

Německý podnik již nějakou dobu ve své flotile menší množství autobusů na elektrický pohon provozuje a jelikož se jejich použití osvědčilo u cestujících i v nákladech firmy, bude firma v tomto trendu pokračovat.

Nové elektrické autobusy ujedou až 270 kilometrů na jedno nabití

Po ukončení výběrového řízení, které probíhalo v celé Evropě Hamburger Hochban vybral tři dodavatele, kteří dodávku zajistí. Nové značky autobusů tak budou nést jména společnosti Mercedes-Benz, Solaris a MAN. Autobusy budou mít v krátké dvanáctimetrové variantě dojezd až 270 kilometrů, v kloubovém provedení pak 150 až 200 kilometrů na jedno nabití baterií.


Dopravní podnik provozující veřejnou hromadnou dopravu osob v Hamburku, chce od letošního roku nakupovat pouze autobusy bez lokálních emisí. V současnosti tak má již 30 bateriových autobusů a dalších 30 očekává do konce letošního roku.


V České republice zatím elektrobusy nenacházejí takové pochopení jako v Německu, severských státech nebo Číně. I u nás jej ale už některé dopravní podniky testují, jako například Dopravní společnost Zlín – Otrokovice, která je s testovaným elektrobusem spokojena nejen z hlediska dojezdu ale i odezvy cestujících.
Zdroj: Hamburk