EnergoZrouti.cz

Čínští vědci zvýšili účinnost solární panelů za pomoci chilli papriček

  
Nikola Stránská
18. 1. 2021 ▪ 09:09

Čínští vědci přišli se zajímavým řešením zvýšení účinnosti solárních panelů. Do směsi při výrobě jednoduše přidají kapsaicin z chilli papriček. To by mohlo pomoci zvýšit účinnost solárních panelů, kterých by pro výrobu energie mohlo být méně.

Solární panely
Solární panely
Foto: StockSnap / Pixabay

Spolupráce vědců přináší další zajímavé výstupy v rámci zvýšení efektivity solárních panelů. Právě u těch se vědcům podařilo za použití přírodní látky kapsaicin, která je nejčastěji obsažená v pálivých chilli papričkách zvýšit jejich účinnost.

Malé množství kapsaicinu dramaticky zvyšuje účinnost

Vědci delší dobu hledali přírodní látky, které by pomohly zlepšit účinnost solárních panelů. Ty totiž mají jednu nevýhodu díky své krystalové struktuře. Ta svým fungováním zajistí, že část přijaté sluneční energie přemění na teplo a tím sníží výkon solárních panelů při výrobě elektrické energie.

Odborníci tak potřebovali najít látku, která by toto ohřívání částečně blokovala a tím pomohla efektivitu panelů k výrobě elektrické energie zvýšit.

Po přidání malého množství kapsaicinu, tedy asi o,1 procenta do prekurzoru perskovitu MAPbl3, který je základem moderních solárních panelů vědci dospěli k přeměně solární energie na tu elektrickou s účinností 21,88 procenta.

Účinnost, které se vědcům podařilo s přidáním přírodní látky dosáhnout sice nepatří mezi ty největší – solární perovskitové buňky totiž dosáhly v laboratorních podmínkách i vyšších hodnot. Rozhodně ale účinnost patří mezi nejvyšší dosažený výsledek při použití polykrystalických buněk MAPbl3.

Vědcům se daří zvyšovat účinnost stále rychleji

Stále větší poptávka po obnovitelných zdrojích elektrické energie, která je nejčastěji vyráběna za pomoci větrných elektráren a právě solárních panelů se projevuje i na počtu vědeckých prací, které se snaží dosáhnout stále vyšší efektivity solárních panelů. To by v budoucnu umožnilo s menším množstvím fotovoltaických panelů dosáhnout stejné či spíše vyšší výroby elektrické energie.

Práce na vývoji nových solárních modulů ale postupně nezvyšují jen efektivitu při výrobě tolik poptávané energie. Nově používané materiály, jejich kombinace a další zlepšování ale také masivnější rozšiřování solárních panelů snižuje razantně jejich cenu oproti dřívějšku. To by tak v budoucnu mohlo zajistit solární panel na střechu každého domu čímž by nebylo nutné stavět obrovská solární pole.
Štítky: Solární energie Výroba elektřiny Zpravodajství
Zdroj: RED