EnergoZrouti.cz

Zájem o tepelná čerpadla v Česku raketově roste. Firmy nestíhají pokrývat poptávku

  
Martin Bárta
2. 5. 2022 ▪ 10:13

Zájem o instalaci tepelných čerpadel v tuzemsku rychle roste. Mnoho domácností, firem ale i SVJ totiž hledá způsoby jak nahradit stávající plynové vytápění. Největší zájem je ale u majitelů novostaveb.

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Poptávka po tepelných čerpadlech v tuzemsku rychle roste. Mimo zvýšení dotací na instalaci tepelných čerpadel ale k jejich rozšiřování přispívá i probíhající energetická krize a strach domácností, které využívají zemní plyn z ukončení jeho dodávek. Oproti minulým letům tak zájem o instalaci tepelného čerpadla vzrostl i několikanásobně. Firmy, které se instalacemi zabývají tak nabírají nové zaměstnance, aby zvládly vykrýt poptávku.

V posledních deseti letech rostla poptávka po tepelných čerpadlech v průměru o 5 až 8 procent. Poslední „krizové“ měsíce ale tuto poptávku razantně zvýšily. Podle společnosti Enbra, která se zabývá prodejem a servisem otopné techniky včetně tepelných čerpadel je tak letošní poptávka vyšší o zhruba 50 procent.

Nejvíce si podle firmy tepelná čerpadla pořizují lidé do nových rodinných domů. Nové instalace se ale v kombinaci s fotovoltaickými panely objevují i v rekreačních objektech. Závislost na plynu ale trápí i některá Společenství vlastníků jednotek, kteří hledají jak se plynového vytápění co nejdříve zbavit. Právě pro ně mohou být tepelná čerpadla také řešením.

„Dlouhodobý trend prodejů tepelných čerpadel meziročně neustále narůstá, v posledních letech se růst pohyboval mezi 5 až 8 procenty. Letos však výrazně překonává roky minulé, aktuálně činí v meziročním srovnání 50 procent,“ uvádí Ondřej Popelka, vedoucí technického oddělení ToP společnosti Enbra.

Trend rostoucího zájmu o tepelná čerpadla by přitom měl pokračovat i podle odhadů společnosti BRG. Mezi roky 2021 a 2025 by tak mělo dojít k nárůstu instalací tepelných čerpadel o více než třetinu. Současná situace na energetickém trhu by navíc mohla k přechodu na tepelná čerpadla přesvědčit i další domácnosti či firmy, které dosud nad přechodem z plynového vytápění nepřemýšlely.

Aktuálně podle statistik Komory obnovitelných zdrojů energie využívá tepelná čerpadla více jak 130 tisíc tuzemských domácností. Téměř polovina domácností, které si vloni pořídily obnovitelný zdroj energie navíc podle statistik komory sáhla právě po tepelném čerpadle.

To, že růst popularity tepelných čerpadel není pouze aktuálním trendem, ale lze ho sledovat dlouhodobě, potvrzují i data Českého statistického úřadu. Dlouhodobě totiž roste množství bytů, u nichž je právě tepelné čerpadlo hlavním zdrojem vytápění. Zatímco v roce 2010 byl podíl těchto nemovitostí jen lehce přes 4 procenta, v roce 2018 jich už bylo 10,5 procenta. Velkou zásluhu na tom mají také dotační tituly jako je Nová zelená úsporám, podle posledních dat ministerstva průmyslu a obchodu se na konci minulého desetiletí pohyboval podíl tepelných čerpadel pořízených z dotací okolo 80 procent.
Štítky: Tepelná čerpadla Vytápění Teplo Energie
Zdroj: RED