EnergoZrouti.cz

Zájem o elektrické náklaďáky roste, Volvo dostalo novou rekordní objednávku na víc jak stovku tahačů

  
Martin Bárta
29. 3. 2022 ▪ 18:39

Trh s elektrickými kamiony začíná rychle růst. Volvo Trucks dodá dánské logistické firmě víc jak stovku elektrických tahačů s dojezdem přes 400 kilometrů.

Elektrické kamiony Volvo
Elektrické kamiony Volvo
Foto: Volvo

Přesně 110 elektrických tahačů VNR Electric od Volva by se mělo už v prvním čtvrtletí příštího roku dostat na silnice v Severní Americe. Všechna tato vozidla z rekordní objednávky si pořídí dánská logistická společnost Maersk. Ta už přitom 16 těchto vozidel objednala dříve.

Elektrické kamiony čeká v příštích letech boom

Snaha o vytvoření ekologických flotil vozidel motivuje stále více firem k nákupu elektromobilů. Jinak tomu ovšem není ani u nákladní dopravy, kde sice oproti vozidlům na baterie vedou vozidla na LNG a další fosilní plyny. Zájem o elektrické modely ale stále rychleji roste.

Tahače, které pro Maersk dodá Volvo nabídnou dojezd až 440 km na jedno nabití. Nabít by je mělo být možné až na 80% za 90 minut v případě šestibateriového balíčku. Volvo ale nabízí i čtyřbateriovou verzi, která se do 80% nabije za hodinu.

V příštích letech by se trh elektrických náklaďáků mohl rychleji rozrůst i v případě, že bude zahájena výroba elektrického tahače Tesla Semi, který je ovšem stále odkládán. Zvýšení prodejů elektrických tahačů lze ale očekávat i u dalších výrobců nákladních automobilů. Samotné Volvo Trucks, tedy divize, která se zabývá výrobou nákladních vozidel chce do roku 2030 prodávat polovinu všech nákladních vozidel na elektřinu.

Velký podíl na úspěchu elektrické nákladní dopravy ale bude hrát i samotná nabíjecí infrastruktura. Právě ta totiž v současné době není pro nákladní vozidla stejně jako pro ta osobní příliš připravena.

„Jsme odhodláni vést elektrickou transformaci dopravního průmyslu. Objemy jsou stále nízké, ale pozorujeme rychle rostoucí zájem v Evropě, Severní Americe a také v dalších částech světa. V roce 2021 jsme přijali objednávky, včetně prohlášení o záměru k nákupu, na více než 1 100 nákladních vozidel ve více než 20 zemích. Zjevně se stává klíčovou konkurenční výhodou možnost nabízet elektrickou přepravu s nulovými emisemi,“ říká Roger Alm, prezident Volvo Trucks.
Štítky: Elektromobily Kamiony Tahač Nákladní vozidla Volvo Elektrický kamion
Zdroj: RED