EnergoZrouti.cz

„Vyhněte se tepelnému čerpadlu za každou cenu“, varuje jeho majitel

  
Tomáš Jelínek
10. 7. 2022 ▪ 18:15

„Vyhněte se tepelnému čerpadlu za každou cenu“, varuje jeden z majitelů, který jej využívá. Tepelná čerpadla se podle něj prodraží hlavně domům s velkými tepelnými ztrátami.

Vytápění tepelnými čerpadly se může prodražit
Vytápění tepelnými čerpadly se může prodražit
Foto: Pixabay

Instalace tepelných čerpadel patří v posledních měsících mezi jednu z hlavních možností pro majitele domů při náhradě plynových kotlů či kotlů na pevná paliva. Mnoho domácností, které využívají tepelná čerpadla delší dobu před nimi ale varují. Jedním z nich je i Paul McDonald ze Spojeného království, jehož zkušenosti zveřejnil server Express.co.uk.

Právě on, stejně jako statisíce dalších domácností v Evropské unii i Spojeném království totiž ve snaze přejít na ekologický zdroj vytápění, který by měl pomoci i snížit energie vydané za stále drahý a nestabilní zemní plyn zvolil tepelné čerpadlo.

Ostatně tepelné čerpadlo je ve Spojeném království považované za hlavní náhradu za zastaralé systémy vytápění a podporuje jej i místní vláda. Ačkoliv tak mnoho domácností spoléhá na to, že s tepelným čerpadlem například oproti plynovému kotli ušetří nemalé finance – opak je pravdou.

Prvotní náklady na pořízení tepelných čerpadel sice v současnosti mohou snížit dotace a minimalizovat tak cenu hlavní položky, kterou je pořízení samotného tepelného čerpadla. Díky tomu dojde i ke zkrácení doby návratnosti investice.

Podle Paula McDonalda – jednoho z majitelů tepelných čerpadel, je ale hlavní problém v tom, že aby došlo k vytopení domácnosti, je nutné, aby tepelné čerpadlo běželo mnohem delší dobu než je tomu u plynového kotle. S tepelným čerpadlem tak trvá vyhřátí domácnosti i několik hodin, oproti tomu plynový kotel dokáže domácnost vyhřát i za půl hodiny díky vyšší teplotě radiátorů. Jak McDonald uvedl, vytopení domácnosti z 12 stupňů na 17 či 18 stupňů trvalo asi 12 hodin. Díky tomu, že tepelné čerpadlo déle ohřívá domácnost, dochází často i k větší spotřebě elektřiny.

Stejně tak si jeho domácnost stěžovala i na hluk, který od tepelného čerpadla pocházel. Ve všech místnostech, které byly poblíž místa instalace čerpadla tak bylo slyšet hučení ventilátorů od tepelného čerpadla.

Nutno podotknout, že tepelné čerpadlo oproti plynovým kotlům funguje jiným způsobem a pro jeho instalaci jsou vhodné úplně jiné způsoby vytápění. Vychladnutí domu na 12 stupňů Celsia a následné ohřívání také není tak ideální jako dlouhodobé udržování teploty kolem 17 stupňů.

Stejně tak jsou tepelná čerpadla více vhodná do domů, které mají vyřešeno zateplení, vyměněna okna a tím i sníženy energetické ztráty. Místo radiátorů je pak v případě tepelných čerpadel ideální využívání podlahového vytápění. Technologie tepelných čerpadel je tak vhodná hlavně pro nemovitosti, které jsou na to ideálně od začátku připravené.

Jak nakonec ostatně sám pan McDonald uvedl, účty za elektřinu, které na začátku dosahovaly astronomických částek se mu podařilo snížit správným nastavením a chováním domácnosti. Tepelné čerpadlo by ale rozhodně nedoporučil do domácností, které nemají vyřešené základní energetické ztráty, tedy zateplené fasády či střechy a vyměněná okna a dveře za moderní. Právě tyto domácnosti by se tak podle něj měly tepelnému čerpadlu vyhnout za každou cenu.
Štítky: Tepelná čerpadla Vytápění Topení Plyn Elektřina Energetika Energie Zemní plyn Spojené království
Zdroj: RED