EnergoZrouti.cz

Volkswagen bude od roku 2024 prodávat pouze elektromobily, zatím jen v Norsku

  
Martin Bárta
21. 8. 2022 ▪ 09:28

Volkswagen bude od roku 2024 prodávat nejspíš už jen elektromobily. Úprava nabídky se zatím projeví jen v Norsku, kvůli zvyšujícímu se zájmu o elektromobily ale budou nejspíš další trhy následovat. Omezení spalovacích motorů pravděpodobně zavedou i další výrobci vozidel.

Volkswagen ID.5 GTX
Volkswagen ID.5 GTX
Foto: Volkswagen

Už od 1. ledna 2024 by měl podle informací serveru Postsen Volkswagen omezit prodej benzínových, naftových a hybridních vozidel v Norsku. Právě to dlouhodobě dominuje evropským statistikám prodejů elektromobilů a zájem o nová vozidla se spalovacími motory tak na místním trhu stále rychle klesá.

Jen v minulém roce bylo více jak 60 % všech nově prodaných vozů na norském trhu plně elektrických. Rychlý rozvoj elektromobilů a nabíjecí infrastruktury je o to zajímavější, že Norsko je jedním z nejvýznamnějších producentů ropy. Norská vláda ale dlouhodobě finance právě z ropy investuje do budoucnosti, která by se již bez ropy měla obejít.

Velký zájem o elektromobilitu v zemi zvyšují i podmínky, osvobození od daně z přidané hodnoty a další výhody, které majitelé elektromobilů získávají.

Ukončení prodejů vozidel se spalovacím motorem, které tak Volkswagen v zemi chystá je jen logickým krokem. V případě, že tento krok německý koncern opravdu oznámí, dá se očekávat že jej budou v následujících měsících či letech následovat i další výrobci.

Omezení prodejů pouze na elektromobily následně lze očekávat i v dalších zemích, jež jsou s elektromobilitou již pevně spojeny. Mimo severských zemí by tak mohl být prodej spalovacích motorů ukončen i v Německu, Francii nebo ve Spojeném království, kde se prodeje vozidel na elektřinu stále zrychlují.

Dalším impulsem k postupnému ukončení prodejů vozidel se spalovacím motorem pak mohou být i debaty o jejich úplném zákazu, který je stále větším tématem na evropských politických jednáních. Podle dřívějších informací by mohly země EU jednat o zákazu od roku 2035. Jak ale uvádí někteří odborníci, spalovací motory se díky zvyšující se ceně samotných vozidel i paliv tohoto data možná ani nedočkají, mezi zákazníky už o ně totiž v té době nejspíš nebude zájem.
Štítky: Elektromobily Auta Elektromobilita Volkswagen Norsko Automobily
Zdroj: RED