EnergoZrouti.cz

Vláda dá miliardy na dotování elektromobilů. Jejich cena by díky tomu mohla být přijatelnější i pro domácnosti

  
Markéta Bártová
4. 12. 2023 ▪ 13:33

Téměř dvě miliardy korun se začnou od příštího roku rozdělovat na nákup nových osobních i nákladních vozidel na elektřinu a vodík. Přestože budou dotace určené pouze pro firmy a podnikatele, těžit by z toho mohly i domácnosti.

Statisícové dotace na elektromobily mají podpořit jejich rozšíření na tuzemských silnicích
Statisícové dotace na elektromobily mají podpořit jejich rozšíření na tuzemských silnicích
Foto: Unsplash+

Už na začátku příštího roku dojde k masivní podpoře elektromobility, která dosud v Česku chyběla. Firmy a podnikatelé díky tomu budou moci získat výhodné půjčky a statisícové dotace, které by měly rozšíření bezemisních vozidel do firemních flotil podpořit. Na dvě miliardy korun, které budou na elektromobily připraveny se už chystají i leasingové společnosti.

Podpora, která v příštím roce odstartuje v současnosti bude určena pouze pro firmy a podnikatele. Přestože v mnoha zemích dříve fungovala nebo dosud funguje i podpora nákupu elektromobilů pro domácnosti, v Česku se podle Ministerstva průmyslu a obchodu v současnosti podobné příspěvky nechystají.

Výhodnější elektromobily pro podnikatele by ale ve výsledku mohly přinést zlevnění elektromobilů i pro domácnosti. Ty totiž velmi často nakupují ojeté vozy, které z flotil firem pocházejí a jsou staré jen několik let.

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu by ale měly být současné dotace pro podnikatele a firmy určené nejen k ozelenění a omlazení vozového parku. Podpora totiž poslouží i pro podporu nákupu elektromobilů, které se vyrábějí v Česku a na jejichž úspěchu bude v příštích letech tuzemská ekonomika závislá.

Podnikatelé včetně OSVČ a firem budou moci už od 1. ledna žádat o bankovní záruku, která jim zaručí výhodnější získání komerčního úvěru. Mimo to bude ale stát přispívat i na samotný nákup vozu, a to podle jeho typu. Ve firmách a u podnikatelů tak bude možné nakoupit za zvýhodněných podmínek nejen osobní, ale i nákladní automobily. Stejně tak bude příspěvek platit i pro vozidla na vodík.

Na novou podporu už se tak v současnosti připravují i banky a leasingové společnosti, které nabídnou produkty určené přímo pro dotační program Záruka Elektromobility, který vláda vyhlásila. Nejen pro velké firmy ale i menší podnikatele by tak získání financí na elektrické či vodíkové vozidlo mohlo být výrazně jednodušší, jelikož některé společnosti za ně vyřídí kompletní administrativu.

„Možnost využít dotace je pro podnikatele rozhodně obrovskou motivací, ale dotace mohou pokrýt pouze menší část investic potřebných k přechodu na elektromobilitu. Raiffeisen – Leasing spouští produkt, který firmám nově nabízí kompletní úvěrové financování nových elektromobilů včetně dobíjecí infrastruktury s využitím maximální výše dotací až 300.000 Kč na jeden vůz s nulovou akontací,“ vysvětluje Jaroslav Kumbera, ředitel oddělení autofinancování Raiffeisen – Leasing.

Mimo samotných vozidel budou moci firmy a podnikatelé získat také podporu na výstavbu nabíjecích stanic. U stanic typu AC tak bude možné získat příspěvek až 50 tisíc korun, u stanic DC s výkonem do 40 kW pak bude možné získat až 100 tisíc korun. Ještě více financí, přesněji 150 tisíc korun budou moci získat podnikatelé a firmy při výstavbě DC stanice s nabíjecím výkonem vyšším než 40 kilowatt.

„Zvolili jsme nejlepší vhodný způsob financování, který neobsahuje žádné limitující podmínky a díky přítomnosti úvěru cílí na ty, kteří si elektromobil nemohou sami dovolit,“ říká vrchní ředitel sekce fondů Evropské unie Marian Piecha s tím, že plány obnovy všech členských států musí splnit určitý podíl zelených projektů a výzva na podporu elektromobility je jedním z nich.

Méně emisí budou díky zákonu produkovat i autobusy veřejné dopravy

Přestože nově vyhlášený dotační program podpoří nákup osobních či nákladních vozidel pro firmy a podnikatele, investovat do nákupu dražších vozidel na vodík nebo elektřinu budou muset i další jejich provozovatelé. Podle Zákona č. 360/2022 Sb. totiž budou muset objednavatelé veřejných služeb v oblasti dopravy dosahovat při pořizování nových vozidel či služeb využívajících tato vozidla dbát na minimální podíly nízkoemisních vozidel.

Testovací elektrobus SOR ve vozovně libereckého dopravního podniku , Dopravní...

V praxi tak už v současnosti stále více provozovatelů městské i meziměstské hromadné dopravy objednává či alespoň testuje využití autobusů na baterie či vodík. Příkladem může být Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. (DPMLJ), který provozuje MHD v Liberci. Ten už před několika měsíci zařadil do své flotily autobusů i jeden elektrický od tuzemského výrobce SOR. Přestože je tento kus pouze zapůjčený od výrobce za účelem testování, podnik už se na implementaci bezemisních strojů plně připravuje.

Podle registru smluv navíc DPMLJ v nedávné době zakoupil i svůj první elektrický autobus. Ačkoliv jde už o tři roky starý Solaris Urbino 12M IV Electric od polského výrobce Solaris, měl by po svém zařazení do provozu ukázat možnosti elektrických autobusů ve městě, kde „buď prší, nebo je to do kopce“ jak říká místní rčení.
Štítky: Elektromobily Auto Firmy Elektromobilita Doprava Podnikatelé Leasing Nákup vozu
Zdroj: MPO, TZ Raiffeisen - Leasing