EnergoZrouti.cz

Ve Španělsku se otevřelo jedno z největších nabíjecích center elektromobilů v jižní Evropě

  
Martin Bárta
17. 2. 2022 ▪ 15:40

Majitelé elektromobilů, kteří bydlí ve Španělsku či jím velmi často projíždějí mohou slavit. U dálnice A-70 se totiž otevřelo jedno z největších dobíjecích center pro elektromobily v jižní Evropě.

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto)
Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto)
Foto: Michael Fousert on Unsplash

Porsche společně se španělskou společností Iberdrola otevřelo největší nabíječku elektromobilů v jižní Evropě. Majitelé elektromobilů v zemi si tak mohou nově nabít své vozy ultrarychlou nabíječkou přímo u dálnice A-70 ve městě Elche.

Plná baterie do pěti minut

Na místě je k dispozici celkem 16 nabíječek. Dvanáct nabíječek nabízí „pouhých“ 200 kW, v porovnání s mnoha současnými nabíjecími stanicemi jde ale i tak o velmi rychlé nabíjení. Pro co nejrychlejší nabití je pak možné využít i čtyři nabíječky disponující výkonem 400 kW. Ty tak mohou nabít baterii moderních vozidel i za méně než pět minut na další stovky kilometrů dojezdu.

„Iberdrola významně investuje do tohoto typu infrastruktury, aby zajistila pokrytí na meziměstských trasách pro uživatele elektrických vozidel. Jedná se o inovativní zařízení, vhodná pro jakýkoli typ elektromobilu, která umožňují nabíjení baterií ve velmi krátkém čase.“ uvedla Raquel Blanco, ředitelka Iberdroly pro smart mobilitu.

Iberdrola ve spolupráci s Porsche instaluje i další nabíječky elektromobilů, které by měly na strategických místech nabízet výkon více jak 300 kW na každou jednotlivou nabíječku. Její nové nabíječky budou navíc využívat i bateriové úložné systémy, které zvyšují možnosti a efektivitu celého nabíjecího zařízení.

Mimo spolupráce s německou automobilkou ale firma rozšiřuje i svou vlastní síť nabíječek. Těch už je v současnosti ve Španělsku více jak 2 500. Stejně jako španělský energetický gigant investuje do nabíjecích stanic jako budoucnosti mobility i třeba tuzemský energetický obr ČEZ.

ČEZ má zatím v současnosti „pouhých“ několik stovek nabíjecích stanic. Těch by ale mělo v příštích letech stále rychleji přibývat, a to včetně těch umožňujících vysokorychlostní nabíjení.
Štítky: Elektromobily Nabíjení elektromobilů Iberdrola Španělsko Auto
Zdroj: RED