EnergoZrouti.cz

V Norsku se spustil provoz největšího recyklačního střediska na baterie

  
Markéta Bártová
17. 5. 2022 ▪ 12:00

Hydrovolt, který je společným podnikem dvou firem uvedl v Norsku do provozu největší závod na recyklaci baterií v Evropě. Ten by nyní měl zvládnout recyklovat všechny norské baterie. Už v příštích letech by ale měly pod názvem Hydrovolt přibýt nové provozy, které zajistí dostatečné kapacity pro recyklaci baterií.

Zařízení na recyklaci baterií
Zařízení na recyklaci baterií
Foto: Hydrovolt

V Norsku se spustil provoz v novém závodě na recyklaci baterií Hydrovolt ve městě Fredrikstadt. Ten je největší v Evropě a už v současné době by měl zvládnout recyklovat všechny baterie využívané v Norsku. V příštích letech bude recyklovat i baterie z dalších trhů v EU.

Hydrovolt je společným podnikem dvou firem. Hydro, které je jedním z největších producentů hliníku a Northvolt, který je výrobcem baterií. Nové zařízení, které společnými silami vzniklo má kapacitu ke zpracovávání 12 tisíc tun bateriových sad za rok nebo zhruba 25 tisíc baterií elektromobilů. To by podle předpokladů mělo stačit pro celý současný norský trh.

Firmy už ale plánují další rozšiřování, které by mělo zajistit dostatečné kapacity pro recyklaci baterií z dalších zemí. Do roku 2025 by tak firmy chtěly recyklovat až 70 tisíc tun bateriových sad, v následujících pěti letech by se pak mělo množství recyklovaných bateriových sad zvýšit až na 300 000 tun.

Podle Hydrovoltu je možné z baterií využít až 95% použitých materiálů včetně mědi, hliníku, plastů ale i prášku obsahujícího nikl, mangan, kobalt nebo lithium.

Recyklované materiály pak využijí obě zapojené společnosti. Hydro získá recyklovaný hliník, který má mnohem menší energetické nároky na další zpracování než je tomu u primárního (nového) hliníku. Northvolt pak získá přístup k „černému prášku“ s obsahem vzácných kovů a lithia, který bude možné použít při výrobě nových baterií. Cílem Northvoltu je, aby 50% všech surovin, které její baterie obsahují pocházelo do roku 2030 z recyklo­vaných baterií.
Štítky: Elektromobil Baterie Auto Recyklace Norsko Hydrovolt
Zdroj: RED