EnergoZrouti.cz

Už za dva roky budou na střechách nových domů povinné solární panely

  
Tomáš Jelínek
6. 3. 2021 ▪ 18:26

Už za dva roky by měla každá nová či radikálně rekonstruovaná stavba v Berlíně mít na své střeše solární panely pro výrobu elektrické energie či ohřev vody. Město tak chce jít příkladem ostatním městům a dosáhnout tak co nejdříve klimatické neutrality.

Solární panely na střeše domu
Solární panely na střeše domu
Foto: Roy Buri z Pixabay

Už za necelé dva roky, tedy od 1. ledna 2023 by v německém Berlíně mělo být povinné instalovat solární panely na všechny nově vystavěné budovy. Nová povinnost by se ale měla také týkat budov, které projdou velkou rekonstrukcí. Na střechách domů by se tak měly stále rychleji objevovat panely vyrábějící elektrickou energii ze slunce ale i ty, které ohřívají vodu.

Berlín chce být vzorem i pro ostatní města

Podle berlínských politiků totiž bude solární energie hrát jednu z nejdůležitějších rolí při snižování emisí skleníkových plynů a modernizaci celé energetiky i ekonomiky. Berlín by tak jako hlavní město Německa měl jít ostatním příkladem a tuto povinnost zavést co nejdříve.

To si myslí i senátorka za ekonomiku a energii z německé Strany zelených Ramona Popová, podle které je právě Berlín vzorem pro ostatní města a obce a tak jsou jeho kroky často následovány dalšími německými i zahraničními měs­ty.

Podle vedení hlavního města by mělo být do roku 2050 právě solární energií pokryto minimálně 25 % spotřeby. Solární energie a další obnovitelné zdroje navíc budou hrát velmi důležitou roli po celé zemi a to i díky ukončení provozu jaderných elektráren se kterým se počítá už na konci roku 2022.

Solární energii čeká boom v celé Evropě

Berlínští zastupitelé ale zároveň uklidňují veřejnost, že nebude povinné instalovat solární panely úplně všude. Tam kde to bude technicky nemožné povinnost pro majitele nemovitosti padne. Zároveň budou z povinnosti vyjmuty i domy, které mají střechu směřující na sever a tudíž by výroba energie za pomoci solárních panelů nebyla efektivní.

Jisté ovšem je, že majitelům nemovitostí, kteří budou provádět už tak nákladné rekonstrukce přibude další starost. Stejné prodražení pak mohou očekávat i developeři či lidé, kteří budou stavět nový dům. Instalace solárních panelů totiž stále není nejlevnější položkou. Jisté ale je, že díky stále se zlepšujícím technologiím solárních panelů a snižování jejich cen se zkrátí doba návratnosti investované částky. Ve výsledku by tak majitelé mohli z celé situace v budoucnu i těžit.

Berlín je ale na situaci dobře připraven a ceny pro místní obyvatele mohou být za instalaci solárních panelů a dalších potřebných technologií mnohem nižší. Už od loňského roku mají totiž místní obyvatelé, společnosti i neziskové organizace možnost využít dotaci na pořízení baterií pro ukládání elektrické energie a to až ve výši 15 300 EUR (cca 402 tisíc korun).

Češi jsou vůči fotovoltaice skeptičtí

Solární energetiku tak zřejmě nejen v Německu čeká silný růst a to i díky programu solárních střech, který už v minulém roce podpořil Evropský parlament. Právě ten patří mezi programy jež mají jeden společný a nemalý cíl – zajistit klimatickou neutralitu v celé unii do roku 2050.

Využití střech je nakonec pro fotovoltaické panely tou nejlepší volbou oproti jejich umístění na louky a pole. Právě zastavění přírodních ploch je u solární energie dlouhodobě kritizováno i v tuzemsku, kde po takzvaném solárním boomu v roce 2008 zastavěli majitelé solárních elektráren velké množství polí a luk, které jsou jinak půdou vhodnou i pro pěstování zemědělský plodin.

A právě nejspíš i solární boom v tuzemsku, který v roce 2008 odstartovaly nízké výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren a na který tuzemští zákazníci stále doplácejí, stojí za skeptickým pohled Čechů na solární energii. Ta je tak mnohými stále přijímána velmi negativně.
Štítky: Fotovoltaika Německo Berlín
Zdroj: RED