EnergoZrouti.cz

Elektrárna Dukovany staví parkoviště se solární střechou. Vyrobí 820 kW energie.

  
Tomáš Jelínek
27. 8. 2020 ▪ 20:25

Jaderná elektrárna Dukovany by měla do poloviny příštího roku připojit do rozvodné sítě další zdroj elektrické energie. Nepůjde ale o nový blok elektrárny nýbrž nové fotovoltaické panely na vystavovaném parkovišti pro zaměstnance a návštěvníky.

Parkoviště se solárními panely u Dukovanské jaderné elektrárny
Parkoviště se solárními panely u Dukovanské jaderné elektrárny
Foto: ČEZ

Nejpozději do konce první poloviny příštího roku začne jaderná elektrárna v Dukovanech dodávat do elektrické sítě 820 kW elektrické energie navíc. Nebude k tomu ale potřeba žádná úprava elektrárny samotné ani nový blok. ČEZ totiž pro zaměstnance přímo v areálu postaví nové parkoviště, jehož střecha bude pokryta solárními panely.

Fotovoltaických panelů bude na střeše nového krytého parkoviště postaveno 2 600 a dodají tak ještě větší smysl novému parkovišti s 332 parkovacími místy určenými pro zaměstnance elektrárny ale i návštěvníky infocentra, které každoročně láká na prohlídky jedné z našich jaderných elektráren.

Solární střecha by měla být jedním z projektů k dosažení klimatických dohod

Díky výstavbě na střeše budovy získá ČEZ další elektrickou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů a navíc nebude zabrána žádná zemědělská půda, jako tomu často u projektů solárních elektráren bývá.


Práce na stavbě nového parkoviště už probíhají a tak je možné na ploše 8 267 m2, která bude pro parkoviště vyhrazena možné potkat zaměstnance pracující na její výstavbě. Aktuálně podle společnosti probíhají práce na úpravě terénu.


Podle společnosti ČEZ je nové parkoviště také příspěvek ke splnění cílů Pařížské klimatické dohody, která má za cíl udržet nárůst globální teploty hluboko pod 2° Celsia oproti době přes průmyslovou revolucí. Společnost tak chystá v budoucnu další projekty, které by měli zajistit aby Evropa těmto cílům dostála.


Nové parkoviště by mělo být hotové do dubna příštího roku a energii by mělo jak již bylo uvedeno začít dodávat do jeho poloviny. Výstavba přijde ČEZ na 60 milionů korun.

ČEZ investuje do energetiky „budoucnosti“ dlouhodobě

ČEZ, jehož většinovým vlastníkem je Ministerstvo financí ČR dlouhodobě investuje do technologií moderní energetiky, které by mu měli zajistit pevnou pozici na energetickém trhu i v budoucnu.


Mezi jeho projekty tak patří rozsáhlá síť nabíječek elektromobilů po celé republice, které staví hlavně u dálničních tahů, obchodních center či ve spolupráci s McDonald's u pro­vozoven rychlého občerstvení. Díky stálému rozšiřování sítě nabíječek letos očekává, že do elektromobilů „proteče“ více jak 2 miliony kWh elektrické energie.


Pro efektivnější řízení energetické sítě a to v budoucnosti s méně předvídatelnými obnovitelnými zdroji energie jako jsou sluneční či větrné elektrárny připravuje firma i instalaci více jak 600 tisíc chytrých elektroměrů. Ty umožní větší sledování jak pro firmu samotnou tak i lepší přehled o spotřebě energie pro spotřebitele.
Zdroj: ČEZ