EnergoZrouti.cz

Solární elektrárny na klíč jsou díky dotacím stále oblíbenější

  
Markéta Bártová
4. 10. 2020 ▪ 04:58

Ať už na chatu či do rodinného domu, s baterií ukládající elektřinu či pro ohřev teplé vody jsou solární elektrárny stále častěji viditelné i v tuzemských domácnostech. Zásluhu na tom mají dotace ale i instalace elektráren na klíč a bez starostí.

Solární panely na střeše domů
Solární panely na střeše domů
Foto: MinkS / Pixabay

Solární panely na střechách rodinných domů už dávno nejsou jen výhradou bohatých lidí, zeleně přemýšlejících firem či ekologických aktivistů, kteří se vůbec nechtějí připojit k energetické síti kvůli tomu, že je velká část z ní pocházející energie původem z uhelných elektráren.

Snižování cen panelů i delší životnost přesvědčí další domácnosti k instalaci

Za stále rozšiřující se poptávkou po fotovoltaických elektrárnách stojí rozhodně snižování cen solárních panelů a potřebných komponent. Ty totiž jen za posledních deset let klesly o více jak polovinu a umožňují tak nyní pořízení fotovoltaických elektráren na střechy domů mnohem levněji.


Do karet hraje rozšiřujícím se systémům solárních panelů na střechách tuzemských domácností i jejich vyšší efektivita a odolnost. Díky tomu vyrobí větší množství elektrické energie a zároveň i déle vydrží. Nové solární panely tak mají výdrž i 20 let, což samozřejmě urychlí návratnost financí, které do nich domácnosti investují.


A jelikož vývoj solárních panelů jakožto prostředku k udržení cílů globálního oteplování i nadále pokračuje, dá se už v příštích letech očekávat další razantní navýšení výkonů těchto panelů. Právě vyšší výkon se nyní očekává od technologie panelů používajících minerál perovskit. Díky němu se například vědcům z univerzity v Austrálii podařilo dosáhnout účinnosti až 27,7 % což je u solárních panelů velmi slušné číslo.

Solární elektrárna na klíč – nejjednodušší řešení pro domácnosti

Díky tomu, že nejen Česká republika zaznamenává v posledních letech boom solárních panelů vznikla i spousta nových společností, které se zabývají jejich instalací na klíč. Majitelé nemovitostí tak mají instalaci úplně bez starostí, samozřejmě pokud si vyberou vhodnou společnost, která instalaci provede. A výběr je navíc velmi široký: zda budete přebytečnou energii ukládat do baterií či s ní rovnou ohřívat vodu už bude jen na vás.


Díky tomu, že mezi společnostmi věnujícími se instalacím solárních panelů nechybí ani energetičtí distributoři jako ČEZ či EON mohou si být zákazníci jistí kvalitou odvedené práce. Jak odborníci doporučují, rozhodně je dobré vybrat odbornou firmu, která provede instalaci, zapojení a předvede jak celý systém používat než zvolit pořízení solární elektrárny svépomocí. Touto metodou sice můžete ušetřit, ale pokud nemáte odborné znalosti, můžete si také značně uškodit.

Další rozvoj solárních elektráren podporují dotace

Solární panely na domy ale nepřibývají pouze a jen díky klesajícím cenám samotných instalací, ale i technologií a většímu výběru firem. Za jejich rozvoj může v každém případě i rozšíření dotačních programů, které poskytují dotaci na kompletní solární elektrárnu. Většina firem, která se instalacemi zabývá ji navíc vyřídí za vás. Pořízení fotovoltaických panelů na střechu vašeho domu pak bude mít díky dotacím jako jsou ty z Nové zelené úsporám ještě rychlejší návratnost. Další výhodou je pak lepší pocit ze zelené energie přímo z vaší střechy.Zdroj: RED