EnergoZrouti.cz

Shell přestavěl první čerpací stanici na nabíječku elektromobilů, v příštích letech jich přibude

  
Tomáš Jelínek
19. 1. 2022 ▪ 08:15

Měnící se automobilový trh má vliv na spousty dalších odvětví. Jedním z nich jsou i provozovatelé čerpacích stanic, kteří se musí novým trendům přizpůsobit. Jak ukazuje ropný gigant Shell, nabíjení elektromobilů by mohlo být v budoucnu příjemné stejně jako tankování paliva.

Přeměna čerpacích stanic Shell na nabíjecí
Přeměna čerpacích stanic Shell na nabíjecí
Foto: Shell

Elektromobilita přináší stále nové výzvy nejen pro developery, kteří musí při návrhu nových bytových domů myslet i na budoucí možnost připojení nabíječek elektromobilů. Větší rozmach elektromobilů donutil i tradiční světové dodavatele ropných produktů ke změnám strategie. Třeba globální společnost Shell se tak nyní více zaměřuje na instalaci nabíjecích stanic, ale i kompletní přestavbu tradiční čerpací stanice na tu nabíjecí. První příklad, jak by to mohlo vypadat ukázala společnost ve Spojeném království.

Průměrná doba návštěvy je stejná jako při tankování benzínu

V jedné z londýnských čtvrtí – Fulhamu, tak nyní firma otevřela první čerpací stanici, kde byly všechny stojany pro tankování benzínu či nafty nahrazeny rychlými nabíječkami elektromobilů. Na místě je tak nyní k dispozici hned devět nabíječek s výkonem 175 kW.

Nabíjecí stanice ve Fulhamu tak byla navržena jako dvě řady parkovacích míst s jednosměrným pruhem, který vede k prodejně jež známe z tradičních čerpacích stanic. Během nabíjení tak mohou majitelé elektromobilů zajít na kávu a další občerstvení či nakoupit standardní potraviny.

Stříšky, které jsou nad elektromobily umístěny mají navíc vestavěné solární panely, které mohou dodávat malou část elektrické energie. Vzhledem k jejím rozměrům ale půjde spíše o energii určenou na částečné pokrytí energie prodejny než přímo k dobíjení elektromobilů.

Nabíječky o výkonu 175 kW podle firmy dokážou nabít většinu elektromobilů z 0% na 80% během 10 minut, doba průměrné návštěvy se tak u této nabíječky sníží na průměrný čas, který motoristé tráví u standardní čerpací stanice.

Nabíječka Shell ReCharge ve Spojeném království , ...
„Řidiči elektromobilů hledají způsoby nabíjení, které jsou co nejrychlejší a nejpohodlnější. A to je přesně to, co chce Shell ve Fulhamu nabídnout. Připojuje se k naší rostoucí síti dobíjecích stanic Shell na dálnicích, k naší veřejné dobíjecí síti a k ​​našim řešením Shell Recharge pro domácnosti a firmy, protože stále více pomáháme řidičům elektromobilů nabíjet svůj vůz, kdekoli to potřebují.“ uvedl István Kapitány, viceprezident pro mobilitu ve společnosti Shell.

Stanice nabíječek ve Fulhamu by tak nyní měla sloužit hlavně jako model, jak by mohly vypadat čerpací stanice budoucnosti. Snaží se tak při zachování současné velikosti čerpacích stanic co nejvíce využít plochu a nabídnout dostatek nabíjecích bodů. Aby se ale zabránilo dlouhým čekacím dobám, nabídnou v budoucnu tyto stanice mnohem větší počet nabíjecích míst.

Instalace nabíječek elektromobilů se pro ropné giganty v následujících letech může stát dalším výnosným byznysem. Firmy nyní musejí hledat způsoby jak se udržet na trhu i při jeho drastické proměně, k čemuž by jim přechod na elektromobilitu mohl pomoci. Ostatně, nabíjení elektromobilů by již brzy mohlo být pro tyto společnosti stejně výnosné jako prodej ropných produktů.
Štítky: Elektromobilita Auto Elektromobil Shell Spojené království Nabíjení elektromobilů
Zdroj: RED