EnergoZrouti.cz

První země chystá daň z elektromobilů, přijít by mohla až na osm tisíc korun ročně

  
Martin Bárta
16. 5. 2021 ▪ 09:57

První stát by měl v budoucnu zavést daň z vlastnictví elektromobilů, zákonodárcům se totiž nelíbí, že stát přichází o peníze kvůli neplacení daní z pohonných hmot. Každý rok by tak nová daň mohla vlastníky elektrických aut přijít na víc jak osm tisíc korun.

Tesla 3
Tesla 3
Foto: Robin van Geenen / Unsplash

Až 400 dolarů ročně by na daních mohli v budoucnu zaplatit majitelé elektromobilů v americkém státě Texas, pokud místní senát schválí návrh zákona číslo 1728. Ten by měl kompenzovat příjmy do rozpočtu, které se snižují díky tomu, že u elektromobilů není logicky hrazena daň z pohonných hmot.

Náhrada za chybějící daň z povinných hmot

Parlamentní iniciativa, kterou podporují republikánští zákonodárci Charles Schwertner a Robert Nichols spolu s demokratkou Beverly Powellovou by zajistila úhradu daně z elektromobilů a to už při jejich vlastnictví. Politikům se totiž dlouhodobě nelíbí snižující se příjmy do rozpočtu právě kvůli většímu rozšiřování elektromobilů.

Nová daň by měla ročně dosáhnout od 190 do 240 dolarů (od 3980 do 5027 korun) za elektromobil. V případě zvýšeného nájezdu nad 9 000 mil (14 484 kilometrů) ročně by pak měla být k sazbě přičtena částka 150 dolarů (cca 3142 korun).

Pokud se tak položky sečtou, mohly by roční odvody za každý elektromobil dosáhnout částky i 400 dolarů, tedy přes osm tisíc korun. Majitelé Tesly z klubu v Austinu se snažili společně s dalšími skupinami přesvědčit členy výboru o tom, že je částka vysoká a snížit ji, to se ale bohužel zatím nepodařilo.

V Texasu už v současné době v rámci podpory pracovních míst platí zvláštní zákon, kvůli kterému nemůže Tesla prodávat svá vozidla napřímo koncovým zákazníkům. Zájemci o nákup vozů značky Tesla tak musí vůz nakoupit mimo svůj stát nebo si jej koupit od třetí strany. Absurdní situace tak nastává i přes to, že značka má v zemi Gigafactory Texas, tedy jednu ze svých továren na výrobu automobilů.
Štítky: Elektromobil USA Daň z elektromobilů
Zdroj: Tesla klub v Austinu