EnergoZrouti.cz

Nové domy a kanceláře budou muset mít povinně nabíječku elektromobilů, už příští rok

  
Martin Bárta
10. 9. 2021 ▪ 16:18

Nová legislativa, která by měla podpořit rozšiřování sítě nabíjecích míst pro elektromobily ve Velké Británii už od příštího roku neumožní postavit dům nebo kancelář bez nabíječky. To by mělo zajistit jejich dostatek do roku 2030, kdy země plánuje zákaz benzínu a nafty.

Nabíjení elektromobilu
Nabíjení elektromobilu
Foto: Sophie Jonas / Unsplash

Britská ministryně dopravy Rachel Macleanová ve čtvrtek ukázala nový plán, který by měl pomoci splnit emisní cíle Velké Británie a dosáhnout tak zákazu spalovacích motorů do roku 2030. Pokud by došlo ke schválení nové legislativy, bylo by tak už od příštího roku povinné instalovat nabíječku elektromobilů u všech nově dokončených kancelářských budov i bytových či rodinných domů.

Každý měsíc se připojí 500 nabíječek, mělo by to ale být za den

Podle britské vlády se v současné době každý měsíc po celé zemi nainstaluje přibližně 500 nových nabíjecích míst pro vozidla na bateriový pohon. To je ale pro tempo, jakým by se měla podle plánů elektromobilita rozšiřovat stále málo. Podle odhadů odborníků by totiž toto číslo mělo dosahovat až 700 denně, aby byla nabíjecí místa snadno dostupná a nebyla přetížená.

Už vloni přitom vláda v zemi uvedla, že na rozšiřování sítě nabíjecích stanic v zemi chce v následujících letech investovat 1,3 miliardy liber (38,5 miliardy korun). Pro splnění nastavených plánů ale budou nejspíš investice ještě vyšší. Očekává se ale, že část z celkové investice pokryjí firmy a domácnosti, které si nabíječku pořídí i bez dotačních programů.

Vláda chce řešit nabíječky i pro obyvatele, kteří nemohou nabíjet doma

Zákon, který by zavedl povinnost instalace nabíjecích bodů u nových domů a kanceláří pak chce britská ministryně dopravy předložit ještě v letošním roce. Už v příštím roce by tak mohl vstoupit v platnost. Mimo povinnosti jejich instalace by také zákon měl specifikovat další detaily.

Nové nabíječky by tak například měly umožňovat inteligentní nabíjení. Díky tomu se lépe rozloží zátěž na energetickou síť a zároveň nedochází k velkému opotřebení baterií elektromobilů. V příštích letech lze u nových nabíječek navíc očekávat využití technologie zpětného toku elektřiny. Elektromobily by tak mohly sloužit i jako zdroje energie pro energetickou síť v případech, kdy by mohlo dojít k velkému přetížení.

Podle zákonodárců bude prioritou číslo jedna v dalších letech hlavně rozšiřování nabíječek v kancelářských budovách, na ulicích či u obchodních domů. Velké množství obyvatel stejně jako v dalších zemích totiž nemá možnost nabíjet auto u svého bydliště. Tam by měly situaci řešit právě nabíječky přímo na ulicích.
Štítky: Velká Británie Elektromobil Auto
Zdroj: RED