EnergoZrouti.cz

Nová nabíječka elektromobilů v Praze zvládne doplnit dojezd 100 kilometrů za čtyři minuty

  
Martin Bárta
11. 5. 2021 ▪ 09:04

Elektrickou energii pro dojezd stovky kilometrů dokáže během čtyř minut doplnit do vozů Porsche u pražského dealerství nová nabíjecí stanice. Ta kombinuje jak standardní nabíjecí stanici tak i bateriový box, který energii automaticky ukládá.

Nabíječka Porsche
Nabíječka Porsche
Foto: ČEZ ESCO

První nové nabíjecí stanice s rychlým dobíjením elektromobilů a wallboxem, který pro ně zajišťuje dostatek elektrické energie nainstaloval ČEZ pro dealerství značky Porsche na pražském Proseku. Další stanice by měly v blízké době přibýt i na dalších dealerstvích společnosti.

Baterie ukládá spotřebu průměrné domácnosti na čtrnáct dnů

Aby bylo dobíjení pro zákazníky co nejrychlejší a vždy mohlo dodávat nejvyšší výkon dobíjení, nainstaloval ČEZ k novým nabíječkám i wallbox, tedy bateriový box o výkonu 320 kW. Ten se neustále samočinně dobíjí z elektrické sítě a v případě potřeby, kdy je nabíjeno vozidlo dokáže dodat dostatečný výkon pro jeho nabíjení.

Kombinace nabíjecích stanic a bateriových boxů je velmi vhodná hlavně v místech, kde není možné připojit silnější elektrické napájení ze sítě a tudíž by nebylo možné či vhodné dodávat tak velkou energii naráz. Bateriový box Porsche Turbo Charger DC Box se skládá ze čtyřiceti bateriových modulů a najednou umí dodat stojanům až 140 kWh elektřiny. Takový objem energie by pokryl spotřebu jedné domácnosti na více jak čtrnáct dnů.

„Značka Porsche celosvětově uplatňuje principy udržitelného rozvoje a zodpovědného přístupu k životnímu prostředí. Podpora a rozvoj elektromobility je jedním z logických kroků k dosahování těchto cílů. Do výstavby potřebné infrastruktury v našich dealerstvích Porsche v České republice investujeme v první fázi na pražském Proseku částku okolo 6 milionů korun. Prostřednictvím instalovaného systému na Proseku chceme ukázat, že při vhodné kombinaci stojanů s bateriovým systémem můžeme dobu nabíjení elektro aut významně zkrátit,“ uvedl Jan Sedláček, výkonný ředitel Porsche pro ČR.

„Považujeme za velké ocenění našich schopností, když pro tak náročného zákazníka jako Porsche můžeme připravit na klíč řešení jeho elektromobilní budoucnosti. V pokročilé fázi už jsou řešení šitá na míru dalším dealerstvím Porsche. Bavíme se přitom nejen o zázemí pro dobíjení elektro aut, ale o celkovém energetickém managementu nebo snižování energetické náročnosti objektů,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Štítky: Elektromobil Rychlonabíjení Wallbox
Zdroj: ČEZ