EnergoZrouti.cz

„Nebezpečná“, ale ekologická. Elektrická Dacia Spring dosáhla vysokého hodnocení v ekologickém testu NCAP

  
Tomáš Jelínek
28. 8. 2022 ▪ 09:45

Elektrická Dacia Spring získala vysoké hodnocení v testu Green NCAP, který hodnotí ekologickou stránku vozidel. V testu bezpečnosti ale přitom dříve dopadla velmi nelichotivě.

Elektrická Dacia Spring
Elektrická Dacia Spring
Foto: Dacia

Jeden z nejlevnějších elektromobilů na trhu Dacia Spring dosáhl v nedávném hodnocení Green NCAP, které hodnotí ekologickou oblast vozidel velmi dobře. V hodnocení energetické účinnosti tak dostal Spring známku 9,8 bodu z 10 možných, což je velmi dobrý výsledek. Ten ale kazí dřívější testy bezpečnosti, ve kterých bylo vozidlo naopak velkým zklamáním.

Dacia také získala 10 z 10 bodů v oblasti emisí, to je v tomto případě samozřejmě v případě elektromobilu logické. Perfektní hodnocení v oblasti energetické účinnosti superlevná Dacia získala za to, že 89 % energie, kterou vozidlo odebere ze sítě je k dispozici na výstupu baterie, což znamená, že nabíjení a vybíjení je efektivní.

Ačkoliv Spring získal dobré hodnocení za spotřebu energie ve městě, na dálnicích už je to mnohem horší. Právě na dálničních úsecích je totiž spotřeba mnohem větší, což je ale problém i většiny dalších elektromobilů. Maximální rychlost vozidla je přitom výrobcem omezena na 125 kilometrů v hodině, porovnání s dalšími vozidly by tak bylo velmi sporné.

První plně elektrická Dacia Spring tak ve výsledku v testu Green NCAP získala hodnocení 9,9 a tudíž 5 hvězd. V případě testů bezpečnosti Euro NCAP si ale Spring už vedl mnohem hůř. V hodnocení totiž získal pouze jednu hvězdu z pěti možných, a to ještě jen díky za fungující systém eCall pro nouzové volání záchranných složek.
Štítky: Elektromobil Dacia Auto Ekologie Elektromobilita NCAP
Zdroj: RED