EnergoZrouti.cz

Náhrada za plyn? Miliony domácností by mohla vytápět speciální tepelná baterie

  
Tomáš Jelínek
10. 5. 2022 ▪ 12:00

Miliony domácností by mohla vytápět speciální tepelná baterie, kterou v současnosti vědci začínají testovat v reálném použití. Ta by následně mohla pomoci s nahrazením zemního plynu.

Radiátor
Radiátor
Foto: ri z Pixabay

Hledání náhrady za zemní plyn pro vytápění se v posledních týdnech velmi dramaticky zrychlilo. Mnoho domácností tak řeší nahrazení plynového kotle za tepelné čerpadlo, elektrický kotel a mnohá další řešení. Jedním z nich by ale mohlo být i řešení nizozemské společnosti Cellcius. Ta k výrobě tepla pomocí svého vynálezu prý potřebuje jen vodu a sůl.

Stačí vhodná sůl a voda

Společnost, která původně vznikla z univerzitních výzkumníků, vytvořila zařízení, které by pomocí velmi jednoduchých chemických reakcí mělo zajistit bezztrátové skladování tepla. Takzvaná tepelná baterie by podle společnosti mohla jen v domovském Nizozemsku nahradit až tři miliony plynových kotlů.

Zařízení přitom funguje vcelku jednoduše. Pro výrobu tepla využívá chemického procesu, který kombinuje dvě snadno dostupné ingredience. První z nich je čistá voda, tou druhou hydrát soli. Pokud spolu tyto dvě látky reagují, krystaly soli expandují a uvolňuje se tak teplo. A přesně tento proces funguje i obráceně. Při působení tepla totiž krystaly soli uvolňují vodní páru a smršťují se. Jednoduchá technologie tak umožňuje až do přidání vody takřka bezztrátové skladování tepelné energie, přičemž proces lze bez problému neustále opakovat.

Ačkoliv samotný princip je velmi jednoduchý, praktické použití už v současnosti naráží na některé problémy. Jen samotný vývoj prototypu tak trval více jak dvanáct let kvůli nutnosti překonat spoustu překážek. Mezi nimi bylo například nalezení vhodného typu soli, která by během procesu neztrácela své vlastnosti ani se nerozpouštěla a neshlukovala. Nakonec vědci jako vhodnou sůl vybrali uhličitan draselný, který je snadno dostupný a dnes je využíván v širokém spektru potravin.

Podle vědců je tak už v současnosti možné každodenní používání tepelné baterie, kterou vědci testují od roku 2019 ve speciálním uzavřeném okruhu. Současná technologie podle vědců stačí na vytápění čtyřčlenné domácnosti na dva dny. Už do konce letošního roku by měl začít ve čtyřech testovacích domácnostech pilotní provoz nového zařízení. Nové zařízení by přitom k uložení energie využívalo solárního ohřevu vody nebo jiné obnovitelné energie, která by mohla být do solné baterie uložena na pozdější využití.

Vývojáři technologie v současnosti pracují i na použití stejného zařízení pro ukládání energie z odpadního tepla. Další velký projekt s využitím této technologie by měl odstartovat v příštím roce, kdy by mělo být teplem získaným z tepelné baterie zásobováno padesát domů.
Štítky: Vytápění Teplo Plyn Sůl Energie Energetika
Zdroj: RED