EnergoZrouti.cz

Nabíjecích stanic v Česku přibývá. Se samotnými elektromobily je to zatím horší

  
Martin Bárta
2. 3. 2022 ▪ 14:33

V Česku dál raketově roste počet nabíjecích stanic elektromobilů. Těch byla ke konci loňského roku téměř tisícovka. Mnohem pomaleji ale v tuzemsku přibývá samotných elektromobilů.

Nabíjení elektromobilu Hyundai IONIQ 5
Nabíjení elektromobilu Hyundai IONIQ 5
Foto: Pixabay

V Česku i nadále rychle přibývá nových nabíjecích stanic pro elektromobily. Jen v posledním kvartálu jich většinou u hlavních dopravních tepen přibylo téměř 150. Celkem tak bylo ke konci roku evidováno 944 nabíječek, reálný počet ale bude ještě o něco vyšší.

Většinu trhu ovládají tři firmy

Ačkoliv elektromobily na tuzemských silnicích nepřibývají nijak rychlým tempem, infrastruktura, která je určena pro jejich dobíjení se oproti tomu rychle rozšiřuje. Jen za poslední dva roky vyrostlo v Česku téměř 600 nabíjecích stanic. Ke konci roku tak bylo elektromobilistům k dispozici 944 nabíječek s 1841 nabíjecími body.

Reálný počet nabíjecích stanic bude ale ještě o něco vyšší, velké množství stanic totiž nemusí být evidováno nebo jde o nabíjecí stanice, které jsou soukromé. Ty se objevují především u firemních objektů a zajišťují nabíjení pouze pro flotilu vozidel firmy.

Celkový počet nabíjecích stanic v tuzemsku tak rozhodně přesáhl tisícovku a dál roste. Výstavbu a provozování nabíjecích stanic většinou zajišťují energetické společnosti. Téměř dvě třetiny celé tuzemské sítě nabíječek tak provozují tři energetické firmy: ČEZ, PRE a E.ON. Právě poslední jmenovaná firma v současnosti připravuje spuštění dalších 90 nových nabíječek.

Přes to, že se daří rozšiřovat nabíjecí stanice, nedaří se zrychlovat tempo nových registrací osobních elektromobilů. Ačkoliv sice těchto vozidel v tuzemsku přibývá, v evropském srovnání Česko i nadále zaostává. Další zrychlení prodejů se tak očekává hlavně v souvislosti se zavedením dalších dotací na tato vozidla.
Štítky: Auto Elektromobil Nabíjení Nabíjecí stanice Elektromobily Česká republika
Zdroj: RED