EnergoZrouti.cz

Japonská firma vytvořila chladivo, které prodlouží dojezd elektromobilů o 50 %

  
Martin Bárta
13. 7. 2021 ▪ 10:33

Japonská firma Daikin vytvořila nové chladivo pro klimatizační jednotky elektromobilů. Nová technologie by tak měla prodloužit jejich dojezd až o 50 %. Na trh by se mělo dostat do roku 2025.

Připojování vozidla k nabíječce
Připojování vozidla k nabíječce
Foto: Maxim Hopman / Unsplash

Jeden z předních japonských výrobců klimatizací společnost Daikin Industries uvedl serveru Nikkei, že vytvořil nové chladivo, které může prodloužit dojezd elektromobilů až o 50 %. To by mohlo být dalším impulsem pro rychlejší rozvoj elektrických vozidel na světových trzích.

Nižší spotřeba elektrické energie díky menší teplotě varu

Nové chladivo do klimatizačních jednotek nejen pro elektromobily chce Daikin uvést na trh do roku 2025. Už v současné době je ale chladivo vytvořené a tak čeká jen na náročné testy. Ty pro firmu provede americká skupina SAE International. Ověří se tak bezpečnost a výkon chladiva i v běžných provozních podmínkách.

Klimatizační jednotky patří právě v elektromobilech ke spotřebičům s nejvyšším odběrem elektrické energie, což v podstatě silně ovlivňuje celkový dojezd elektromobilu. A spotřeba klimatizace se projevuje hlavně v letním či zimním období, kdy dochází k extrémně vysokým či naopak nízkým teplotám.

Nové chladivo od firmy Daikin by mělo mít teplotu varu asi mínus 40 ° Celsia, což je o 10 až 15 stupňů nižší než u běžných chladiv používaných u současných jednotek. Právě to by mělo pomoci snížit výkon potřebný pro kompresi a tím i spotřebu elektrické energie.

Chladivo bude nejspíš dražší, společnost se ale o zájem automobilek nebojí

Jak uvedl server Nikkei, společnost Daikin, která nové chladivo vytvořila věří, že běžný elektromobil používaný v městské oblasti Japonska s dojezdem 200 kilometrů by díky novému chladivu mohl ujet o 50 % delší vzdálenost, tedy přibližně o sto kilometrů dál.

Pokud by nové chladivo Daikin uvedl na trh tak jak předpokládá, mohlo by to vést k dalšímu prodloužení dojezdu elektromobilů a to i bez úpravy bateriových systémů, které jsou s dojezdem spojovány především. Firma očekává, že nové chladivo bude v prodeji za vyšší cenu než to v současnosti prodávané. Díky tomu, že pomůže prodloužit dojezd elektrických vozidel ale bude pro automobilky i tak atraktivní.

Na vylepšení chladiv ale i samotných klimatizací v současné době pracují i další světové společnosti. Současný princip klimatizační jednotky je totiž starý již desítky let a je tak velmi energeticky náročný, což přináší velké náklady a další zbytečnou produkci emisí skleníkových plynů.
Štítky: Elektromobilita Klimatizace Japonsko
Zdroj: Nikkei