EnergoZrouti.cz

Inspirace pro Česko? Pošta na Novém Zélandu investuje téměř půl miliardy do nákupu elektrických dodávek

  
Martin Bárta
6. 12. 2021 ▪ 16:43

Téměř půl miliardy korun by mělo pomoci pošťákům na Novém Zélandu elektrifikovat do devíti let celou flotilu vozidel včetně těch doručovacích. Starší vozidla pak firma nabídne i svým dodavatelům, kteří je tak získají za nižší ceny.

Elektrická dodávka novozélandské pošty
Elektrická dodávka novozélandské pošty
Foto: NZ Post

Až 20 milionů dolarů (453 milionů korun) v příštích letech investuje pošta na Novém Zélandu do ozelenění flotily svých vozidel i těch u dodavatelů. NZ Post tak podepsala smlouvu s New Zealand Green Investment Finance (NZGIF), tedy novozélandskou investiční bankou, která financuje investice do snížení emisí skleníkových plynů. Země tak prostřednictvím NZGIF zajišťuje vytváření investic, na které by jinak firmy neměly dostatek prostředků.

Do devíti let bude elektrická celá flotila

Investice by měla prozatím do flotily NZ Post přinést 60 nových elektrických dodávek. První vozidla by tak měla pošta dostat už v příštím roce a budou tak začátkem elektrické ofenzivy. Novozélandská pošta ale počítá s tím, že dodávky po čtyřech letech leasingového plánu nabídne svým dodavatelům. Ti by tak mohli získat ekologická vozidla, která ještě nebudou příliš ojetá i do svých vozových parků. Tím by mohlo postupně docházet ke snižování emisí skleníkových plynů i u dodavatelů fir­my.

Celkem by mělo být ve flotile novozélandské pošty do roku 2025 100 % všech dodávek elektrických. V tomto roce už by měla být elektrická i menší část vozového parku dodavatelů, tedy minimálně 25 %. Do roku 2030 by pak měla být na elektřinu poháněná i všechna vozidla dodavatelů.

„Doprava tvoří asi pětinu uhlíkové stopy země a většina z toho pochází z vozového parku lehkých vozidel – osobních automobilů a dodávek. Nová dohoda nás pomůže posunout blíže k našim cílům v oblasti dekarbonizace tím, že pomůže NZ Post dosáhnout jejich cílů, ale také tím, že poskytne trhu s ojetými komerčními elektromobily potřebný start,“ řekl Craig Weise, generální ředitel NZGIF.

Dodávky, které si pošta objednala budou muset splňovat mnoho kritérií tak, aby byla vhodná pro náročný poštovní provoz včetně doručování balíkových zásilek.

„Víme, že zatímco provoz elektrického vozidla stojí mnohem méně, počáteční pořizovací náklady mohou být překážkou. Z tohoto důvodu dává NZ Post každý rok k dispozici až půl milionu dolarů, aby pomohla našim dodavatelům investovat do těchto dodávek přátelských k ekologii,“ řekl generální ředitel NZ Post David Walsh.
Štítky: Elektromobily Auto Pošta Dodávky Elektrifikace Nový Zéland
Zdroj: NZ GIF