EnergoZrouti.cz

Extrémní rozměry nové čínské větrné turbíny jsou ohromující, uživit může až 20 tisíc domácností

  
Martin Bárta
23. 8. 2021 ▪ 16:58

Nová čínská větrná turbína dosahuje rozměrů až šesti fotbalových hřišť. Díky tomu umožňuje vyrábět elektřinu až pro 20 tisíc domácností. Může se stát budoucností ekologické energetiky?

Megalomanská čínská větrná turbína
Megalomanská čínská větrná turbína
Foto: MingYang Smart Energy

Elektrickou energii až pro 20 tisíc domácností by ročně mohla vyrobit nová větrná turbína od čínské společnosti MingYang Smart Energy. Ta svou velikostí překonává i dosud největší turbínu od společnosti GE, o které jsme už dříve psali v článku o robotovi pomáhajícímu energetikům s údržbou velkých větrných elektráren.

Velká jako šest fotbalových hřišť

Turbína od MingYang Smart Energy je stejně jako další elektrárny podobných rozměrů určena hlavně k provozu na moři, kde zároveň vítr dosahuje i rychlostí potřebných k tomu, aby podobné turbíny dosahovaly velké účinnosti.

Nová turbína nazvaná MySE 16.0–242 má podle informací čínské společnosti čepele dlouhé až 118 metrů a to na velmi rozsáhlé ploše, která by se dala svou velikostí přirovnat k rozloze šesti fotbalových hřišť. Rotor má průměr 242 metrů a kapacitu 16 MW.

Právě díky tomu by mohla nová generace turbín dosahovat výroby až 80 000 MWh elektřiny za rok. A to by už mělo být dostačující k napájení více jak 20 tisíc domácností. Podobné turbíny by tak mohly v následujících letech velkou mírou přispět ke snižování emisí skleníkových plynů v ovzduší díky využití těch nejpřirozenějších zdrojů energie jakým vítr dozajista je.

Chytré umístění komponent prodlouží životnost

Aby ale elektrárny podobných rozměrů dosahovaly dobré návratnosti investice, je také nutné aby byla výdrž komponent elektrárny odolná často extrémním podmínkám na moři. A právě to by u nové turbíny neměl být problém. Podle výrobce by tak měla dosáhnout životnosti až 25 let, během kterých by mohla do elektrické sítě dodat více jak 2 milióny MWh elektřiny.

Technickým oříškem je ale samozřejmě i doprava turbíny na místo. Samotná elektrárna má totiž velmi vysokou hmotnost ocelových komponent. Výhodou této generace ale je umístění výkonové elektroniky a transformátoru vysokého napětí přímo v gondole, díky čemuž je mnohem lépe přístupná pro údržbu.

Společnost Ming Yang Smart Energy očekává, že by se turbína měla na trh dostat už v příštím roce. V první polovině roku 2024 by pak měla být zahájena její komerční výroba.
Štítky: Elektřina Čína Vítr
Zdroj: MingYang Smart Energy