EnergoZrouti.cz

Elon Musk má problém. Tesla má v Německu údajně zaplatit pokutu 12 milionů EUR

  
Martin Bárta
1. 11. 2020 ▪ 17:41

Elon Musk, miliardář a tvář výrobce elektromobilů Tesla má v Německu další starosti. Aktuálně totiž firmě hrozí pokuta 12 milionů EUR od tamních úřadů za nezajištění zpětného odběru dosloužilých baterií.

Nabíjení baterií elektromobilu Tesla
Nabíjení baterií elektromobilu Tesla
Foto: Waldemar Brandt / Unsplash

Dceřinná společnost automobilky Tesla miliardáře Elona Muska má podle informací serveru Welt.de problém s německými zákony. Jak server uvedl, automobilka ve zprávě za třetí čtvrtletí letošního roku určené americké Komisi pro cenné papíry uvedla, že její německé pobočce udělila Německá federální agentura pro životní prostředí pokutu ve výši dvanáct milionů eur.

Tesla prý nezajistila zpětný odběr starých bateriových článků

Pokuta by údajně měla být za pochybení ve zpětném odběru starých baterií. Podle německých zákonů mají totiž výrobci elektromobilů povinnost zajistit po skončení jejich životnosti jejich zpětný odběr. Tuto povinnost musí automobilka zajistit buď samostatně nebo i prostřednictvím partnerů pro zpětný odběr.


A právě v této věci prý Tesla pochybila, za což jí úřady udělily onu pokutu, jež v přepočtu činí až 327 milionů korun. Společnost Tesla už se proti rozhodnutí odvolala, německý úřad ale odmítl k probíhajícímu řízení poskytnout jakékoliv další informace.

Na továrnu u Berlína by sankce neměla mít vliv

Tesla Gigafactory , ...
 O tom, zda je výše pokuty konečná nebo se automobilce s odvoláním podaří sankci zrušit či snížit její výši prozatím tedy není rozhodnuto. Jedno je ale jisté a to, že pokuta od německých úřadů by neměla mít velký vliv na finanční stabilitu firmy ale ani na výstavbu nové továrny nedaleko Berlína, kterou firma plánuje zprovoznit už na konci příštího roku.


Právě první evropská továrna Elona Muska nedaleko Berlína byla od zahájení stavby v červnu letošního roku kritizována kvůli možným dopadům na místní flóru a faunu. Někteří lidé i organizace projektu vyčítají dopady na zásobování vodou v okolí ale i kácení lesů a ničení přirozeného prostředí místní divoké zvěře.
Zdroj: RED, WELT.de