EnergoZrouti.cz

Elektromobilu selhaly brzdy, policie ho na dálnici musela zastavit speciálním manévrem

  
Tomáš Jelínek
7. 3. 2024 ▪ 12:58

Policie si vyzkoušela speciální manévr na zastavení automobilu, kterému selhaly brzdy. Přímo na frekventované dálnici tak musela zastavit elektromobil, který řidič nemohl bezpečně zastavit.

Manévr při kterém se polici podařilo zastavit nebrzdící elektromobil
Manévr při kterém se polici podařilo zastavit nebrzdící elektromobil
Foto: Dálniční policie pro severozápad

Použití nebezpečného manévru na dálnici M62 spojující anglický Liverpool s Hullem si vyzkoušela ve středu místní policejní jednotka z dálničního oddělení. Podle informací, které policie zveřejnila totiž elektromobilu za jízdy přestaly fungovat brzdy a řidič tak nemohl vozidlo bezpečně zastavit.

Policisté z Merseyside a Greater Manchester museli pro zastavení elektrického vozidla použít speciální metodu, díky které se jim vozidlo povedlo bezpečně zastavit. Dálniční provoz ale kvůli tomu musel úplně zastaven.

Oficiální fotografie, které policisté zveřejnili na sociální síti Facebook ukazují, že elektromobil museli policisté zastavit tak, že jej „nabouralo“ jedno vozidlo zezadu a druhé, které bylo před ním, jej zastavilo.

Rychlá reakce policistů tak pomohla zabránit nehodě, která by mohla mít fatální důsledky. Co přesně stálo za tím, že elektromobilu za jízdy přestaly fungovat brzdy ale zatím není jasné.

Ačkoliv k nefunkčnosti brzdového systému u většiny moderních elektromobilů nedochází, občas k problémům, které ovšem mohou být způsobeny hlavně zanedbáním údržby či neodbornou výměnou brzdové kapaliny dojde. Takové problémy by přitom mohla řešit například technologie brake-by-wire, kterou vytvořila společnost ZF, jež brzdné systémy vyrábí.

Technologie brake-by-wire přitom už úplně odpojuje brzdový pedál od brzd mechanickými součástkami a neobsahuje tedy standardní brzdovou kapalinu, ale pouze elektroniku. Právě to je ale pro mnoho řidičů stále technologie, které se obávají, jelikož sešlápnutí brzdového pedálu nemá přímý brzdný účinek, ale pouze předává informace řídící jednotce, která brzdy aktivuje.
Štítky: Elektromobil Auto Automobily Doprava Elektromobilita Spojené království
Zdroj: NW Motorway Police