EnergoZrouti.cz

Dotace na elektromobily v Chorvatsku: rozpočet vyčerpán za 2 minuty

  
Martin Bárta
17. 7. 2020 ▪ 18:28

Chorvatsko spustilo on-line možnost žádosti o příspěvek na nákup elektrických a hybridních vozidel ale ne na dlouho. Za pouhé dvě minuty musel provozovatel formulář na webu stáhnout protože byl vyčerpán celý rozpočet na letošní rok a ten nebyl malý: 2,9 milionu EUR.

Toyota Hybrid
Toyota Hybrid
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

O programech příspěvků na elektromobily a hybridy píšeme v posledních týdnech opravdu častěji než dříve což je způsobeno tím, že přibývají další země které podporu zvyšují nebo teprve zavádějí a většinou to opravdu stojí za to. Výjimkou z běžných programů je ale nyní Chorvatsko tedy oblíbená letní turistická destinace Čechů.

Chorvatský fond: „The Environmental Protection and Energy Efficiency Fund (FZOEU)“, který má nyní na starosti právě zmíněné dotace na nákup elektromobilů zveřejnil formulář pro žádosti o příspěvek na pořízení elektromobilů a hybridů jenže už za necelé dvě minuty jej opět stahoval.

Během necelých dvou minut totiž fond obdržel 546 žádostí a vyčerpal tak celý letošní rozpočet na podporu nákupu ekologických automobilů.

Fond už na nákup energeticky úsporných vozidel vynaložil od roku 2014 kolem 110 milionů HRK (388 milionů korun) a podpořil tím nákup 3500 nových vozidel. Občané v případě této výzvy mohli získat zpět až 40% prostředků vynaložených na nákup nového vozidla v závislosti na jeho kategorii.

Chorvati rozhodně nejsou samotní v podpoře nástupu nových nízkoemisních pohonů, své příspěvky v poslední době navýšili třeba Itálie nebo Rakousko, Chorvaté ale rozhodně drží první příčku v rychlosti vyčerpání prostředků na tuto podporu určených.
Zdroj: FZOEU