EnergoZrouti.cz

Čeští vědci po 12 letech vypínají své umělé slunce. Nahradí jej světově unikátní experiment

  
Martin Bárta
20. 8. 2021 ▪ 10:11

Odborníci z Akademie věd České republiky ukončí po dvanácti letech úspěšného provozu tuzemské umělé slunce. Již v následujících letech by ho ale měl nahradit projekt nabízející světově unikátní parametry.

Český tokamak COMPASS
Český tokamak COMPASS
Foto: Jana Plavec - Akademie věd ČR

Po dvanácti letech velmi úspěšného provozu tuzemského tokamaku COMPASS ukončují vědci jeho provoz. Zařízení, které je i díky úspěchům českých vědců známé mezi odbornou veřejností po celém světě by měl postupně nahradit nový tokamak s názvem COMPASS Upgrade, který bude nabízet světově unikátní parametry.

Vypnutí starého tokamaku uvolní prostor nové generaci

V tokamaku, který je často nazýván umělým sluncem proběhlo za jeho život více jak 21 tisíc výbojů plazmatu o velmi vysokých teplotách. Už v příštích letech by jej ale měl nahradit nový tokamak, který nabídne světově unikátní parametry, díky kterým by měl pomoci vyřešit i některé z klíčových problémů, jež stojí v cestě budoucí výstavbě fúzních elektráren.

Ty mají do budoucna představovat velmi nadějný zdroj energie, která by navíc nebyla zatížena emisemi skleníkových plynů. Na stavbě své vlastní fúzní elektrárny tak dnes pracuje třeba Francie, Čína ale i další země. Právě ve Francii by se podle plánů měl první mezinárodní projekt tokamaku – ITER spustit už v roce 2025.

ITER, na kterém spolupracují i tuzemští vědci by tak měl vyrábět díky horkému plazmatu více energie, než kolik do něj bude vloženo. A právě díky tomu jsou tokamaky do budoucna označovány jako potencionální zdroje elektrické energie pro uspokojení stále větší poptávky.

Čeští vědci jsou evropskou špičkou ve vývoji „umělého slunce“

Výzkum jaderné fúze v České republice přitom není nic nového, první výzkumy totiž vědci zahájili už v 70. letech 20. století. V roce 2005 pak začala jakási malá revoluce díky instalaci tokamaku COMPASS umístěného v Ústavu fyziky a plazmatu Akademie věd České republiky. Ten byl posléze v roce 2009 úspěšně spuštěn.

Hlavním cílem výstavby COMPASSu byla vědecká a technická podpora realizace největšího mezinárodního tokamaku ITER. To se tuzemským vědcům podařilo a jejich experimenty a zkušenosti získané dvanácti roky provozu tokamaku je zařadily mezi evropskou špičku v oblasti tohoto výzkumu.

Právě experimenty tuzemských vědců totiž měly zásadní vliv na konstrukci mezinárodního tokamaku ITER ve Francii. Čeští odborníci tak stojí například za detailními měřeními rozložení tepelných toků na komponentách, díky čemuž je možné dosáhnout potřebných parametrů výbojů.

Poslední experiment v tokamaku COMPASS proběhne 20. srpna 2021.
Štítky: Tokamak Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky
Zdroj: AVČR