EnergoZrouti.cz

Češi se připravují na zimu bez plynu

  
Tomáš Jelínek
1. 5. 2022 ▪ 09:15

Češi se s obavami připravují na následující topnou sezónu. Obavy z odpojení dodávek plynu či jeho extrémně vysoké ceny nutí domácnosti k hledání alternativních způsobů vytápění.

Palivové dřevo
Palivové dřevo

Pokračující energetická krize a výhledy na další růst cen plynu, jehož dodávky navíc mohou být podle toho co se stalo v Polsku nebo Bulharsku kdykoliv zastaveny, nutí české domácnosti k hledání alternativ. V současné době tak strmě stoupá zájem o nákup palivového dřeva, uhlí ale i elektrických přímotopů. Domácnosti totiž nechtějí čekat, až k odpojení plynu dojde a cena dodávek rychle vzroste.

Problém budou mít hlavně lidé v bytech

Vysoký zájem o palivové dřevo vzrostl už se začátkem energetické krize, kdy mnoho lidí přišlo o dodavatele zemního plynu a skončilo v takzvaném režimu dodavatele poslední instance (DPI). Následující invaze Ruska na Ukrajině ale zájem o vytápění dřevem rychle akcelerovala a v současnosti nelze očekávat, že zájem o vytápění v krbových kamnech, kotlích či kamnech poleví.

Velký zájem ostatně potvrzují i společnosti, které se zabývají instalací těchto topných zdrojů. Ty už mají v současnosti na měsíce dopředu zarezervované volné termíny a sehnat tak společnost, která postaví domácí kamna není úplně jednoduché. Stále více Čechů si totiž i podle ekonoma Lukáše Kovandy uvědomuje cenovou výhodnost vytápění dřevem, která oproti rostoucím cenám zemního plynu i nadále zůstává v přijatelných cenových hladinách.

České domácnosti se přitom chtějí na zimu předzásobit i uhlím, toho je ale na trhu nedostatek a ceny rostou. Několik zemí EU tak už avizovalo, že možná bude nutné posunout termíny, kdy bude těžba a spalování uhlí ukončena. Ministryně životního prostředí ČR ale další prolomení limitů těžby uhlí odmítla. Česko tak bude muset hledat jiné alternativy, aby se na ukončení uhlí připravilo.

Obětmi energetické krize se tak v současnosti stávají hlavně domácnosti žijící v bytech, kde není možnost vytápění krbovými kamny. Jedinou alternativou totiž pro ně v případě extrémně vysokých cen zemního plynu zůstává využívání přímotopů, ty ale mohou účty za energie také rychle zvýšit. Řešením pro tyto domácnosti tak bude hlavně státní podpora, která by jim mohla ceny plynu dotovat či pomoci snížit různými dávkami. Nutné ale budou hlavně investice do opatření, které dokáží přinést energetické úspory.

Rostoucí zájem o fosilní paliva ale nepřináší radost ekologům, ti varují právě před návratem k uhlí či spalování dřeva. To by totiž vyvolalo absolutní protiklad toho o co se v posledních letech snaží nejen Evropská unie, ale i samotné ekologické organizace – tedy snižování emisí skleníkových plynů a přechod k obnovitelným zdrojům energie. O obnovitelné zdroje energie jakými jsou třeba fotovoltaické panely na střechách domů přitom zájem výrazně vzrostl také. Firmy, které se instalací solárních elektráren na střechy domů zabývají mají v současnosti také výrazně větší množství zakázek a často tak varují před čekajícími dobami i v řádu několika měsíců. Solární elektrárny ale samozřejmě v klimatických podmínkách České republiky nebudou řešením na zimu. Jejich cena při nákupu s dotací ale může být velmi výhodná, když vezmeme v potaz očekávané další zdražování energií v příštích letech.
Štítky: Vytápění Plyn Energie Dřevo Uhlí Zemní plyn Energetika
Zdroj: RED