EnergoZrouti.cz

Byli mezi prvními majiteli elektromobilů, teď mají problém. Elektrické ojetiny totiž nikdo nechce

  
Martin Bárta
9. 1. 2022 ▪ 08:59

Nakoupit elektromobil před pár lety mohl být velký luxus, teď toho ale mnozí litují. O ojeté elektromobily starší pěti let totiž na trhu není zájem a majitele tak čeká jen další investice do nové baterie.

Trh elektromobilů roste, ojetiny ale nikdo nechce
Trh elektromobilů roste, ojetiny ale nikdo nechce
Foto: Volkswagen AG

Být mezi prvními někdy nemusí být úplná výhoda. Své o tom vědí majitelé elektromobilů, kteří si své vozidlo pořídili mezi prvními po odstartování elektrického „šílenství“. Mnoho z nich totiž dnes při prodeji ojetin naráží na velký a zatím neřešený problém trhu – ojetá elektrická auta totiž nikdo nechce.

Prodat starý elektromobil? Ale komu?

Problém s baterií, která už nevydrží to co na začátku. To zná snad každý majitel notebooku, telefonu nebo jakékoliv další chytré elektroniky. Výměna baterie u těchto zařízení ale většinou problém nebývá a vyjde maximálně na pár tisícovek. U elektromobilů je to ale přeci jen záležitost o mnoho řádů dražší.

Aby majitel elektromobilu získal zase stejný dojezd a „čerstvost“ baterie jako tomu bylo při koupi vozidla, musel by vynaložit mnohem větší množství financí než je tomu u spotřební elektroniky. A taková baterie pro současná vozidla se může vyšplhat na cenu až několika stovek tisíc korun.

Většinu majitelů tak v tomto momentě napadne vozidlo prodat a raději si pořídit úplně nové. Právě tady ale nastává ten největší problém, který dnes začínají pociťovat majitelé elektromobilů, zakoupených před pěti a více lety. O jejich vozidlo totiž v autobazarech ani u soukromých kupujících není zájem.

Jak ukázal test redakce v jednom pražském autobazaru, který si nepřál být jmenován, zkušenost se zákazníkem, který chtěl prodat elektrické vozidlo sice mají. Automobil ale odmítli. Majitel menšího autobazaru se totiž obával, že by vozidlo jednoduše neprodal a dlouho by mu stálo na dvoře. Právě tyto obavy majitelů autobazarů a jejich zaměstnanců, kteří mají výkup na starost tak nyní přispívají k tomu, že ojeté elektromobily bazary příliš vykupovat nechtějí.

Téměř každý, kdo dnes přemýšlí nad nákupem elektromobilu totiž plánuje koupit vozidlo úplně nové, čímž si samozřejmě na nějakou dobu zajistí i klid bez starostí o stárnoucí baterii.

Příspěvky na elektromobily trhu s ojetinami nepříspívají

Další hřebíček do rakve trhu s ojetými elektromobily pak samozřejmě přináší i dotační politika na nákup nových e-vozidel, kterou provozuje Velká Británie, Německo jakož i další evropské trhy. Veškeré příspěvky na rozšiřování e-mobility jsou totiž v současnosti zaměřeny hlavně na nákup nových vozidel a rozšiřování infrastruktury.

Na stárnoucí elektromobily, jejichž baterie už dosahují zhruba na 80 % a méně kapacity než když vyjely z továrny tak dnes politici nemyslí. Co tedy s ojetými vozy bude v budoucnu zatím není úplně jasné.

Jisté ovšem je, že velká část nyní spokojených elektromobilistů bude mít v následujících letech nové vrásky na čele v okamžiku, kdy začnou řešit odprodej svého vozidla.

V současnosti automobilky u svých elektrických vozidel sice garantují alespoň 80 % kapacity baterie po dobu osmi let i více, jak to ale bude s bateriemi po této době ještě není úplně jisté. Dojezd vozidel se snižující se efektivitou baterie sice bude klesat, pro velké množství majitelů ale jistě i nadále bude elektromobil přinášet dostatečný dojezd.

Problém by se tak mohl projevit spíše po deseti a více letech denního provozu elektromobilu. Pokud ale srovnáme nižší náklady na servis elektromobilů oproti vozidlům se spalovacím motorem, je možné, že za takto dlouhou dobu již bude baterie takzvaně zaplacená a majitel tak s její výměnou bude počítat.
Štítky: Elektromobil Auto Baterie Baterie elektromobilů
Zdroj: RED